Manželé Jaroslav (†88) a Milena (†85) Žůrkovi žili v domě se svou postiženou dcerou celý život. „Když jí bylo 40, zemřela. Od té doby tam byli sami,“ zavzpomínala na své sousedy Bohuslava Vychodilová (70). Vždy je potkávala ráda.

„Znali jsme se desítky let. Před 48 lety mi pan Žůrek fotil svatbu. Byli to velmi příjemní a hodní lidé. Vždy, když jsme se potkali, dali jsme spolu krátkou řeč,“ zavzpomínala sousedka.

Manželé neměli lehký život. Jaroslav musel předčasně ukončit studia na Uměleckoprůmyslové škole v Brně. Byl politicky nespolehlivý, jeho sestra si vzala sudetského Němce. Vojnu pak prožil u Pomocných technických praporů.

Majetek za milion a půl

Jaroslav se přesto stal úspěšným malířem. Když před čtyřmi lety zemřel, odkázal městu polovinu domu. Jeho žena Milena zemřela loni a odkázala městu druhou polovinu.

„Byli bychom hloupí, kdybychom závěť nepřijali. Nepamatuji se, že by nám někdo v posledních deseti letech odkázal takto velký majetek, který má odhadní cenu 1,5 milionu korun,“ uvedl místostarosta Hodonína Jiří Janda (54, ČSSD). Město ho využije pro Psychocentrum Domeček.

Video
délka: 00:28.37

Manželé v Hodoníně odkázali svůj dům městu. Hynek Zdeněk, blesk.cz

Brňanka odkázala majetek zoo

K podobnému kroku jako manželé v Hodoníně se rozhodla i žena v Brně. Veškerý svůj majetek včetně bytu odkázala v závěti brněnské zoo. Ta by chtěla bydlení využít jako služební byt pro studenty na praxi nebo pro odborníky na návštěvách.

Zahrada totiž mohla až dosud své hosty ubytovat jen ve třech kamrlících nad prodejnou suvenýrů U tygra. Zoologická zahrada nyní jedná s notářem o převzetí majetku. „Zatím to víme jen od notáře, je to pro nás velké překvapení. Ještě jsme bytovou jednotku neviděli, ale měla by být kompletně vybavená,“ uvedl mluvčí zoo Michal Vaňáč.

Fotogalerie
8 fotografií