Slavný filmový hostinec fungoval ještě donedávna.Zavřeli ho asi před půl rokem. Párkrát jsem tam zašel na pivo. Jezdili sem i turisté, kteří se u něj fotili. Pak už jen chátral,“ upřesnil jeden z místních.

Ve scéně u hostince hrála také Marta Přikrylová, jedna z posledních žijících postav z tehdejších komparzistů. „Chlapi čekali u hospody na autobus, aby zapili smrt kozy. Vlítla jsem tam, drapla manžela: A dom! Takové pěkné počasí. Do lesa na dřevo a sušit trávu, a ne koze na pohřeb!“ zavzpomínala s úsměvem pamětnice.Natáčení podle ní nebylo snadné. „Bylo strašné horko a režisérka mne pořád vracela. Úplně jsem z toho byla vyčerpaná. Když jsme to točili už poosmé, tak jsem manžela drapla přes kabát tak silně stiskla, že pak měsíc marodil,“ dodala.

Obraz Olšan byl přesný

Komedie podle místních zachytila přesný obraz Olšan té doby. „Tak to tady dřív vypadalo,“ zavzpomínala na film režisérky Věry Chytilové Helena Krmíčková (63). Ze zahrady viděla na strom, kde se měla oběsit koza. „Už ani ten tam dávno není,“ dodal.Nestojí už ani domek, kde bydlel Bohuš s maličkou tetou (Anna Pantůčková † 94). „Až do filmování neměla v domě vodu, vždy si ji nosila od nás. Proto bylo vtipné, že právě na její zahradě vykopali filmový bazén,“ přidala další vzpomínku Přikrylová.

Podle místních poutal hostinec dlouhá léta pozornost turistů. „Hlavně Slováci film milovali a fotili se u něj,“ uvedla Marta Přikrylová.

Místo něj vznikne kulturní dům s hospůdkou,“ uvedla starostka Olšan Dana Křížová, podle níž původní hospoda vznikla někdy v polovině minulého století. „Nejprve postavili hospodu, poté sousední dům, který stojí dodnes, a nakonec i sál,“ upřesnila.


Zajímavosti o filmu:

* 84 let oslavila během natáčení filmu nejpopulárnější z místních hereček Anna Pantůčková (1907 – 2002). Filmová Bohušova teta přitom předtím divadlo nikdy nehrála.

* Podle serveru csfd.cz je jednou z nejlepších českých komedií, získala 80 %. Natočila ji v roce 1992 Věra Chytilová. Kritici film nehodnotili pozitivně, u diváků ale slavil velký úspěch. V kině ho vidělo téměř 811 tisíc lidí. Pracovní název filmu byl: Štěstí je krásná věc.

* Hlavní role ztvárnili Bolek Polívka, Miroslav Donutil, Anna Pantůčková a Dagmar Veškrnová.

*Filmový bazén odkoupila od filmařů po natáčení obec za 50 tisíc korun. Později ale pozemek prodala a nový majitel ho zrušil.

VIDEO: Pro Bolka Polívku se role Bohumila ve filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntág stala životní. Herec před nedávnem natočil reklamní spoty pro jihomoravskou záchranku, kde učí veřejnost pracovat s defibrilátorem.

Video
délka: 01:25

Defibrilátor zachraňuje život ZZS JMK

 

Fotogalerie
25 fotografií