Archeologové, kteří v oblasti kopou už sedm let, získali další důkazy o tom, že na levém břehu Dyje byla ve 2. století našeho letopočtu římská pevnost. Mohlo v ní podle nich být až 15 tisíc vojáků.

Při novém terénním výzkumu jsme našli stříbrnou minci s ražbou manželky Marca Aurelia Faustiny, pozůstatky pecí a ohnišť z doby římské,“ uvedl Balázs Komoróczy z Archeologického ústavu Akademie věd v Brně.

Během tříměsíčního pátrání přitom archeologové neobjevili pouze spojitosti s dobou římskou. Našli i desítky objektů spadajících dokonce do doby pravěké. Mezi nejčastější nálezy patřily pozůstatky konstrukcí dřevohlinitých a dřevěných nadzemních staveb.

Zábavný park je na dějiny území hrdý. „Historie Pasohlávek nás fascinuje. Proto například povědomí o Římanech zdůrazňujeme tím, že jsme Wellness zónu pojmenovali Forum Romanum,“ uvedl ředitel Aqualandu Moravia Petr Pavlacký.

VIDEO: Jen pár kilometrů od současných nálezů leží Pavlov, kde archeologové našli tzv. Pavlovskou venuši. Její stáří odhadují na téměř 30 tisíc let.

Video
délka: 00:55

Pavlovská Venuše je stará 27 - 29 tisíc let. Vyrobená je z mamutoviny a měří 4,5 centimetru. Návštěvníci ji mohou vidět v archeoparku v Pavlově do 21. listopadu. Hynek Zdeněk