Výstava podle radnice neodpovídá podmínkám, na jejichž základě byl udělený souhlas s jejím konáním. Starosta Brna-střed Martin Landa (Žít Brno) ČTK řekl, že organizátoři získali povolení pro výstavu aut. „Prostor pro výstavu automobilů ale není místo pro prodej. Šetřením jsme zjistili, že vozy jsou opatřené cenovkami a popisem způsobu, jak je možné je zakoupit. Z našeho pohledu tak rozhodně nevypadá výstava, a proto jsme je vyzvali k ukončení,“ uvedl Landa.

Radnice organizátory na pochybení upozornila už minulý týden. „Došlo tedy k opakovanému porušení podmínek udělení povolení ke konání výstavy. Výzvu k odstranění jsme odeslali dnes a věříme, že bude odstraněna co nejdříve, nejpozději však do středy,“ doplnila Dobešová.

Žádost o zvláštní užívání komunikace pro výstavu podal spolek Meeting Brno. Jeho programová ředitelka Kateřina Tučková v prohlášení uvedla, že společnost Mototechna dotovala výstavbu Meeting Brno Pointu sumou 700 000 korun výměnou za možnost dočasné prezentace aut. 

Produkční tým festivalu Meeting Brno výstava ale překvapila. Kateřina Tučková ve svém vyjádření píše: „Omlouváme se všem příznivcům festivalu Meeting Brno a návštěvníkům dalších festivalů, které zvolená forma prezentace vozů firmy Mototechna nepotěšila. I nás její forma překvapila, nicméně vzhledem k tomu, že uspořádání výstavy vozů není v rozporu s etickým kodexem festivalu Meeting Brno ani žádného z navazujících festivalů, a vzhledem k tomu, že firma Mototechna je ochotna o další podobě prezentace jednat, domníváme se, že se podaří nalézt smírčí řešení pro všechny zúčastněné strany i pro návštěvnickou veřejnost.“

Výstava aut je tak v krátké době druhou věcí, která ve spojitosti s festivalem vzbudila rozruch. Opoziční ODS nedávno odhalila, že je stavba makety Německého domu na náměstí „načerno“, protože nemá povolení stavebního úřadu. Dočasná stavba vznikla na základě souhlasu odboru životního prostředí. 

V pondělí byla výstava přesunuta na náměstí Svobody. Desítky automobilů s cenovkami za skly, hostesky pobíhající okolo a všudypřítomné letáky lákající k účasti na soutěži opravdu nenesou známky výstavy. Jediné vodítko by snad mohla být cedule s názvem „LETNÍ VÝSTAVA AUT“, ovšem tu lze lehce přehlédnout. Sociální sítě proto zaplavila nová vlna nevole, napětí nadále stoupá. Další kroky radnice nejsou jasné, věc je nadále v řešení. 

Fotogalerie
11 fotografií