Před dvěma stovkami převážně starších posluchačů na náměstí si nebral prezident servítky. „Dočetl jsem se v něm, že Kuřim je pracovní tábor, jehož jedinou atrakcí je průtah městem. Ptal jsem se pana starosty, který idiot to napsal, a on mi řekl, že hnutí Žít Brno,“ nabil prezident ostrými a obrátil svou pozornost ke kontroverznímu náměstkovi brněnského primátora Matěji Hollanovi (Žít Brno).
„Ale já se upřímně vůbec nedivím, když se vedoucí představitel tohoto hnutí jezdí bičovat na Ukrajinu do sado-maso-porno klubu, tak proč by jeho spolupracovníci nepsali o Kuřimi jako o pracovním táboru. Naštěstí mohu potvrdit, protože tady zdaleka nejsem poprvé, že tomu tak není,“ nechal se slyšet za potlesku Zeman.
V průběhu půlhodiny, kdy odpovídal na otázky občanů, si vzpomněl také na tzv. červenokaretníky. „A vidíte, když mohou položit otázku, nikde nejsou,“ řekl prezident. Vzápětí se ovšem červené kartičky objevily nad hlavami dvou mladíků. Jeden z nich se prodral k mikrofonu a zeptal se hlavy státu, proč udělil milost dvojnásobnému vrahovi Jiřímu Kajínkovi.
Miloš Zeman vysvětluje v Kuřimi, proč udělil milost dvojnásobnému vrahovi Jiřímu Kajínkovi Zdeněk Matyáš
Zeman zopakoval předchozí výroky o pochybnostech předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, svých po prostudování spisu či četbě knihy manželky zavražděného podnikatele Jandy, která tvrdí, že Kajínek nestřílel.
A přidal i hodnocení filmu Kajínek. „Je to ale škvár, takže kdybych měl dát milost jen na základě jeho zhlédnutí, Jiří Kajínek by ji ode mne nedostal,“ prohlásil Zeman s tím, že u něj zabodovaly také posudky znalců. Ti tvrdí, že je Kajínek schopen po 23 letech ve vězení úspěšného návratu do společnosti.