Známý tank, kterému dal před lety růžový přeliv výtvarník David Černý, stojí od začátku května na Komenského náměstí v Brně. Jenže skupině, která si na sociální síti říká Slušní lidé, se to rozhodně nelíbí. Svou nelibost dala najevo ve čtvrtek večer, kdy tank překryla modrou plachtou s nápisem »Slušní lidé«. „Růžový tank je urážka všech vojáků, kteří bojovali za svobodu naší země. A my – slušní lidé – tohle v Brně trpět nebudeme,“ vysvětlil důvod počínání jeden ze členů skupiny Slušní lidé.

Plachtu po dohodě s Moravskou galerií sejmuli strážníci, kteří počínání skupiny lidí pozorovali prostřednictvím kamerového systému. Když hlídka dorazila na místo, byla skupina už pryč. Podle strážníků se lidé překrytím tanku mohli dopustit porušení vyhlášky o ochraně zeleně. Vyhláška zároveň chrání umělecká díla, památníky či sochy. Skupině hrozí pokuta až 30 tisíc.

Pouť smíření

„Toto je pouze začátek našich protestů proti vlastizrádné akci Pouť smíření. Slušní lidé se od Němců koupit nenechají,“ uvedlo na Facebooku hnutí, jehož členové v modrých tričkách postávají v sále při zasedáních brněnského zastupitelstva. Pouť smíření je v plánu v sobotu, jde o pochod z Pohořelic do Brna pojatý jako pieta za zemřelé při odsunu Němců. Zúčastní se jej však i potomci židovských rodin, které musely Brno opustit před nacistickou hrozbou.

Pouť smíření je součástí akce Meeting Brno, se kterou ovšem růžový tank na Komenského náměstí nemá nic společného. Je vystaven jako součást expozice Kmeny 90 o alternativních společenstvích 90. let minulého století, kterou připravila Moravská galerie.

Podle informací Blesku to ale nebyla jediná akce, která tank ohrozila. Někdo se vloupal do věže tanku a manuálně otočil hlaveň. Umístění tanku je vůbec zajímavé. Je schválně nakřivo, aby hlaveň nemířila na Ústavní soud…

V Brně tank vyvolával už v minulých dnech rozporuplné reakce, podle mluvčí galerie Michaely Paučo ale převažují ty pozitivní. Žádné vážné poškození galerie zatím nezaznamenala. „Tank je monitorovaný. Zjistili jsme, že tank zakryla parta vtipálků, to okamžitě řešila policie. Plachtu jsme hned sundali. Nemůžeme zajistit, aby na tank nikdo nelezl. Vzhledem k jeho bytelné konstrukci se ale domníváme, že mu poškození nehrozí,“ řekla Blesk.cz Paučo.

Růžový už od roku 1991

Tank kdysi stál v Praze na Smíchově jako připomínka osvobození hlavního města Rudou armádou. V roce 1991 se tehdejší student pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové David Černý rozhodl, že jej natře narůžovo. Po vrácení do původního stavu jej znovu natřela růžovou barvou skupina poslanců Federálního shromáždění.

VIDEO: Podívejte se na video z příjezdu růžového tanku do Brna
Video
délka: 00:18.90

Od zvednutí jeřábem až po dosednutí na zem uplynulo necelých 10 minut. Teď je růžový tank na několik měsíců brněnskou atrakcí. Zdeněk Matyáš

Fotogalerie
24 fotografií