Město vedlo s majitelem pozemků, společností Login Talk, dlouho spory a stavbu to zdržovalo. Záměr musí ještě schválit březnové zastupitelstvo. Podle primátorova náměstka Richarda Mrázka (ANO) by mohla začít stavba jedné části úseku Žabovřeská už letos.

Stavba téměř za tři miliardy korun má trvat asi 40 měsíců. V místě stavby je nyní silnice se dvěma pruhy. Je úzkým hrdlem, v němž se každý den tvoří kolony aut. Z obou stran totiž navazuje čtyřpruhová komunikace.

Podle vedení Brna se odkupem odblokuje po několika letech patová situace. Město získá deset parcel o celkové výměře 1645 metrů čtverečních. Jejich odhadní cena se pohybuje kolem tří milionů korun. „Je to úspěch z toho pohledu, že jsme to dlouho nemohli vyřešit. Částka je kompromisem toho, co je město ochotné dát a majitel ochotný akceptovat,“ uvedl Mrázek.

Pozemky chtěli vyměnit za jiné, mnohem dražší

Jednatel společnosti Robert Bittó už dříve řekl, že chtěl městu pozemky v minulosti směnit například za parkoviště u Sono centra nebo za tři komerční objekty, jejichž cena byla kolem 30 milionů korun. Odkazoval se na to, že v minulosti bylo možné za pozemky pro důležité dopravní stavby získat až šestnáctinásobek ceny. Město na to ale nepřistoupilo. Firmě nabízelo jiný pozemek, se kterým však zase nesouhlasil Bittó.

Proto město už dříve zahájilo vyvlastňovací proces. „Vyvlastňovací řízení běží nadále. Zastavíme ho, až budou pozemky napsané na město,“ dodal Mrázek. Podle něj to může trvat zhruba dva měsíce. Odkup musí schválit nejprve rada a poté ještě 7. března zastupitelstvo. „Potom magistrát bude mít mandát k tomu cenu zaplatit a to je předpoklad, aby mohla být podaná smlouva na katastr nemovitostí. Zapsání by mělo být do měsíce,“ dodal Mrázek.

Podle Vokřála město převede část pozemků na Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD), které je investorem stavby velkého městského okruhu. Část si město nechá.