Odboráři vyhlásili stávkovou pohotovost loni v červenci, letos v únoru se k nim přidaly odbory na celostátní úrovni. Odboráři chtějí dosáhnout odchodu ředitele jihomoravské záchranné služby Milana Klusáka. Poukazují na špatnou komunikaci, odchody lékařů a další problémy.

„Nemůžeme už dále mlčet. Chceme dát veřejnosti jasně najevo, že jihomoravská záchranka funguje a je připravena zachraňovat lidské životy,“ uvedla znojemská záchranářka Renata Kroupová.

Vzápětí na ni navazovali další pracovníci záchranky: zdravotníci, lékaři, řidiči a operační pracovníci. „Odboráři nechtějí vůbec jednat, jejich jediným bodem programu je odvolání ředitele. Takhle komunikovat nejde,“ nebral si servítky lékař Petr Hlavinka z Blanska.

Zaměstnancům záchranky vadilo i to, že se o akci odborů dozvěděli podle svých slov až z médií. „Nikdo se nás neptal na naše stanovisko, rovnou se vyhlásila stávková pohotovost. Postoj odborářů nás uráží,“ ozval se Petr Doubrava, záchranář z Vyškova.

Odboráři na tiskovce nevystoupili. „Nikdo naše členy na ni nepozval. Rozhodně nesouhlasíme s tím, že by o stávkové pohotovosti někdo nevěděl.Podepisovali nám ji totiž lidé ze všech středisek,“ divil se předseda odborů zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Bohuslav Zrza a dodal: „Stávkovou pohotovost nepřerušíme. Zaměstnanci, kteří se za ředitele postavili, jsou vedoucí pracovníci nebo z kanceláří. Budeme o celé situaci jednat s hejtmanem Bohumilem Šimkem."


Fotogalerie
9 fotografií

Přestože tiskovou konferenci nepořádalo vedení jihomoravské záchranky, v závěru na ní jako host vystoupil i její ředitel Milan Klusák. „Nemůže se ztotožnit s postojem odborářů. Vnímám to jako dehonestaci naší práce. Vedení zdravotní služby Jihomoravského kraje podalo podnět ke státnímu zastupitelství, zda náhodou nedošlo k trestnému činu šíření poplašné zprávy či pomluvy,“ řekl v závěru Klusák.

Video
délka: 01:12.67
Video se připravuje ...

Ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje ujišťuje veřejnost, že jsou zdravotníci připraveni poskytnout ošetření. Hynek Zdeněk

Chci ujistit, že lidé nemusí mít obavu, že by o ně nebylo postaráno. Zdravotníci jsou připraveni poskytnout jim profesionální službu,“ ujistil Klusák.