Oba ukončili také členství v ČSSD, aby nepoškozovali stranu. Mandát zastupitele zaniká v případě pravomocného nepodmíněného trestu. Protože oba muži dostali podmínku, rezignace byla zcela na nich. Městský soud v Brně loni potrestal bývalého místostarostu městské části Nesibu a někdejšího radního Hnáta podmíněným trestem 2,5 roku s odkladem na čtyři roky za to, že zmanipulovali veřejné zakázky a skrytě zajišťovali předem vybraným společnostem získání veřejné zakázky včetně určení její ceny. Krajský soud v Brně minulý týden zamítl jejich odvolání.

Soud se vysmál spravedlnosti

Židenický místostarosta Petr Kunc (TOP 09) dnes novinářům řekl, že TOP 09 vyzve oba muže na nejbližším dubnovém zastupitelstvu k rezignaci. Nesiba s Hnátem však uvedli, že rezignují sami a Kunc o tom ví. Hnát složí mandát už tento týden. „Deklaroval jsem, že pokud krajský soud nevyhoví našim námitkám, že složím mandát. Očekávali jsme sice jiný výsledek, ale pokud odvolání nepřijal, může to někdo využívat k napadání mé osoby a strany. Je proto povinnost mandát složit,“ uvedl Hnát.

Podobně mluví i Nesiba. „Nechci poškozovat stranu, přestože dál budeme pokračovat v možnostech nápravných prostředků. Rozhodnutí soudu považuji za výsměch pravdě a spravedlnosti, protože neexistuje jediný důkaz, že bych porušil jakýkoliv zákon,“ zdůraznil Nesiba. Ten zatím neví, kdy mandát složí. „Uvidím, jestli to bude na nejbližším dubnovém zastupitelstvu, nebo před ním,“ dodal Nesiba.

V případu bylo potrestáno celkem devět lidí. Skupina oslovovala podle státního zastupitelství konkrétní stavební firmy, které pak koordinovaly svůj postup a získávaly v Židenicích zakázky. Ostatní firmy dělaly takzvané křoví. Týkalo se to zakázek do dvou milionů korun. V takových případech zákon umožňuje radnici oslovit firmy, aby se o zakázku ucházely. Nabídku není nutné zveřejňovat. Obžalovaným hrozilo až osm let vězení. Trestná činnost se podle vyšetřování odehrávala v letech 2010 až 2012, kdy byl Nesiba místostarostou a Hnát radním.