„Veterán, který se vrací zpět, má někdy pocit určitého vydědění. A tato vyděděnost vede k dalším psychickým problémům a traumatům. Je pak těžké se s tím srovnat i v rámci profesního či rodinného života," vystihl hlavní problém veteránů ředitel centra Karel Černoch. Zařízení vzniklo úpravami někdejší vojenské ubytovny v Dobrovského ulici. Projekt přišel na 8,2 milionu korun.  

V Česku aktuálně žije sedm stovek veteránů z druhé světové války. Málokdo ale tuší, že také 13 tisíc tzv. novodobých veteránů z misí v rámci NATO. V tomto údaji je započteno i tisíc žen.

„Začlenění zpátky do běžného života může být pro válečné veterány problémem, někdy se ani nemají kam vrátit, protože ne všechny rodiny to ustojí. Všichni tito lidé se účastnili nebezpečných misí, někteří zaplatili cenou nejvyšší, svým životem. Naše pomoc je na místě,“ upozornil ministr obrany Martin Stropnický (ANO) při otevření centra.   

Toho se zúčastnil i generál Emil Boček (93). „S námi se život nemazlil, dnes je jiná doba. Ale ti kluci bojují i za nás, za to, že si tady žijeme v poklidu. Je dobře, že jim někdo chce podat pomocnou ruku,“ svěřil se držitel Řádu bílého lva.

Centrum tvoří místnost pro školení, klubová místnost, zázemí pro administrativu, skladové zázemí, místnosti pro psychology. Nechybí ani klubovna a dětský koutek pro rodinné příslušníky a děti veteránů.