Motoristé tak mohou u Ostrovačic opět sešlápnout plynový pedál na 130 kilometrů v hodině. Desetitisícům řidičů, kteří však od června do října v opravovaném úseku dálnice ignorovali úsekové měření rychlosti, naopak dorazí výzvy k úhradě pokuty. Radnice v Rosicích u Brna a ve Šlapanicích jsou doslova zavalené přestupkovými protokoly. Jen do poloviny července kamery odhalily v obou směrech 80 tisíc šoférů, kteří rychlost nedodrželi. A další tisíce ještě přibudou.

Ministerstvo: Měření u Brna řidiče zklidnilo

„Co se týká dalších statistik po ukončení měření, policie je zpracuje a předá do konce listopadu,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Hrozba neomylného úsekové měření rychlosti se podle něj osvědčila. „Řidiči tam sundali nohu z plynu. Podle statistik zhřešili jen tři ze sta,“ podtrhl Neřold.

35 tisíc výzev, tři tisíce šoférů nereagovaly  

Z Rosic odeslali hříšníkům kolem 35 tisíc výzev s oznámením, že spáchali přestupek a mají zaplatit tisícikorunou pokutu. „Popasovali se s tím tři úředníci, které teď posílí další dva. Je to náročné připravit denně stovky výzev. Jen na poštovném se to blíží milionu korun,“ uvedl starosta Rosic Jaroslav Světlík. Tři tisíce řidičů hrají mrtvého brouka, jejich přestupek tak putuje do správního řízení. Jedno je jisté. Pětice úředníků se ani v nejbližších týdnech nebude nudit. „Je to obrovský záběr. Práci budou mít určitě i po Novém roce,“ míní starosta.

Přepracovaní úředníci

Měřený úsek dálnice od Ostrovačic na Brno a zpracování tisíců přestupků připadlo radnici ve Šlapanicích. Situace je tam stejná jako v Rosicích. „Dokumentace od policie zahrnuje přestupky od července. Lidé, kteří na tom pracují, jsou doslova zahlceni,“ podotkl mluvčí radnice Jakub Mikšovský.

Jednu příjemnou stránku záplava desetitisíců přestupků z D1 pro obě radnice ale má. Miliony za pokuty zůstanou v městských kasách. „Použijeme je na nové přechody a dětské dopravní hřiště,“ prozradil Blesku starosta Rosic Jaroslav Světlík. V městečku na Brněnsku vědí, o čem mluví. Denně Rosicemi projede na 20 tisíc automobilů.

 

Úsekové měření rychlosti na D1

Specializovaná firma umístila na začátek a na konec tříkilometrového úseku D1 kamery. Ty vyfotily vůz, systém spočítal, jakou průměrnou rychlostí úsek řidič projel. Pokud byla rychlost auta vyšší než povolená osmdesátka, odeslal data včetně fotodokumentace na policii. Přestupkový protokol poté dorazil úředníkům na radnice v Rosicích a ve Šlapanicích.