Obvinění z jízdy veřejnou dopravou bez lístku a útěk před revizory mezi redakcemi rozšířil kdosi jménem Martin. A brněnský náměstek pro dopravu Hollan měl celý týden co vysvětlovat.

„Uvědomuju si, že u náměstka pro dopravu by ježdění načerno bylo poměrně absurdní,“ obhajoval se na Facebooku. „Při nástupu jsem si všiml, že nemám v kapse klíčky od domu a že mi asi v běhu vypadly, a jelikož autobus po pár sekundách (hned za rohem) zastavil, tak jsem vystoupil ven a chtěl jsem se vrátit,“ vysvětluje situaci.

Venku ale čekali nachystaní revizoři, a tak musel Hollan místo klíčů hledat nejdřív jízdenku. Na sociální síť vyvěsil fotku se sadou lísku, aby doložil, že jízdným opatřen byl, jen si jej zapomněl označit. Dopravní podnik (DPMB) věc zprvu nekomentoval, ale nakonec se souhlasem Hollana zveřejnil průběh kontroly.

„Strážníci ho nehonili“

„Cestující bez platného jízdního dokladu, kontrolovaný revizory podle našich záznamů minulý týden ve čtvrtek ve 2 hodiny a 6 minut po půlnoci ve spoji z Komenského náměstí, před revizory neutíkal a přítomní strážníci ani policisté ho nehonili,“ řekl Respektu Luděk Janský.

Podnik dělá čtyřikrát do roka akci, při které v doprovodu policie na smluveném místě zastaví autobus a kontroluje pasažéry. Neudělí jim pokutu, ale navrhne, aby si do pěti dní koupili nejméně čtvrtletní kupon s jízdným (vychází na 1370 korun), anebo zaplatili pokutu ve výši 800 korun. Pokud si jízdné neopatří, teprve poté jim bude naúčtována pokuta.

Hollanova sada lístků, ve které si ale minulý týden jeden zapomněl označit:

Hollan: Mám teď docela dost peněz, nepotřebuji jezdit načerno

Když autobus v noci zastavil, aby se k jízdě přidali revizoři, Hollan vystoupil. „Cestující ale při zastavení vozu vyšel ze dveří, při chůzi minul revizory a zastavil se venku u autobusu. Až tam se legitimoval, dostal doklad o kontrole a byla mu vysvětlena podstata kontrolní akce, tedy že je spojena s amnestií. Neodporoval, komunikace s revizory byla spíš úsporná,“ uzavřel Jánský.

Hollan uvedl, že pokud někdo dodá video, kde před revizory utíká, dá dotyčnému tři své platy a půl odboru. I za ohánění se financemi, se na jeho hlavu snesla kritika. „Podívejte, já mám teď docela hodně peněz, nepotřebuju jezdit načerno,“ napsal Hollan ve snaze dokázat nevinu.

Možná více však zaujal veřejnost videem, ve kterém je bičován dominou a kde žádá o „nášup“. Jak uvedl Respekt, za necvaknutí jízdenky se Hollan omluvil a pojistil se čtvrtletním kuponem.

Video s bičováním si můžete připomenout zde:

Fotogalerie
5 fotografií