Čekal jste, že za dva roky v čele Brna vás voliči vykroužkují ze 14. místa krajské kandidátky až do čela?
„Nečekal. Do značné míry je to ale ovliněno pozicí. Když máte napsáno před jménem primátor Brna, tak to má svůj vliv.“

Proč voliči dali v krajských volbách přednost hnutí ANO před ČSSD? Myslíte, že byli už unavení z osmiletého oranžového „hejtmanování“?
„Jsou regiony, kde sociální demokracie uspěla. V Brně asi výsedek ovlivnily kontroverze v chování pana hejtmana Haška v poslední době. Některá média byla k němu někdy možná až příliš tvrdá. Jsme ale velmi rádi, že jsme uspěli a že budeme mít šanci podílet se na řízení kraje. Uvidíme, jak nám to půjde.“

I když opakovaně zdůrazňujete starost o Brno, na rovinu - nepomyslel jste ani na minutu na hejtmanský řetěz?
„Ne! Co se týká hejtmanování, měl jsem a mám jasno. Pravda, dlouho jsme řešili, kdo by za nás měl v čele kraje stát, kdo bude lídrem.“

Vy to tedy nebudete, pojďme tedy zpátky do Brna. Jak velký třesk představ a reality se vlastně ve vás odehrál po vstupu do světa politiky?
„Obrovský! …to jsou dva naprosto nesrovnatelné světy… Vzájemně se ale úplně nevylučují. Jsem stále přesvědčený, že v rámci politiky je možné spoustu věcí řešit jako ve firmě.I když je tento názor tak kritizovaný. Politika ale s sebou nese spoustu věcí, které ve firemní kultuře nejsou – od věčného vyjednávání o ničem přes nejrůznější rychlé změny názorů a pády koalic. Proto jde, bohužel, řada věcí pomaleji než v byznysu.“

Liší se nějak podstatně manažeři firem a lidé tvořící politickou smetánku?
„Firmy většinou vedou lidé, kteří něco opravdu umí. Tady v politice se velmi často potkávám s lidmi, kteří mají obrovské ambice. Ale schopnosti jsou tam, bohužel, výrazně nižší.“

Dá se z toho vysedávání a vyjednávání „o ničem“ nezbláznit?
„Dá. Podstatná a dosledovatelná věc v poslední době ovšem je, že se politická scéna tříští. Věci se velmi komplikují a nemyslím si, že by se to do budoucna výrazně zlepšilo. Bylo by dobré uvažovat o některých změnách volebního zákona.“

Video
Video se připravuje ...

Primátor Vokřál čtenářům Blesk.cz Blesk - Jiří Nováček

Můžete říct svůj názor natvrdo?
„Stává se, že vítěz voleb ztratí během pouhých dvou hodin možnost sestavovat koalici, pokud se proti němu spojí dostatek poražených. Koalice se jindy mění jednoduchými rozpady sdružení, která tady ještě před třemi týdny nebyla. Podstatné přitom je zajistit stabilitu správy veřejných věcí. Jedině tak lze splnit sliby, které všichni před volbami dávají. Na konci totiž každý okecává, že mu jejich naplnění koaliční partner nedovolil.“

A lidi pak pořád nadávají nebo nejdou k volbám…
„Právě. A v té roztříštěnosti politiky je zabudovaná i ona věčná nespokojenost lidí. Nevědí už koho volit. Někdo jim něco nasliboval pětkrát za sebou a nikdy se nic nestalo. Je proto potřeba zásadně něco udělat.“

Zvedáte tedy ruku pro zavedení většinového volebního systému?
„Určitě by to chtělo minimálně vyšší stabilizaci politiky. Občas někdo selže. Lidsky nebo i trestně. Ale je neodvolatelný. Stejně v tom zastupitelstvu nebo parlamentu zůstává. Při změně pravidel směrem k vyšší odpovědnosti by si politici dávali větší pozor.“

Jenže tento systém je pohodlný právě pro zvolené politiky. Renta vysoká, odpovědnost žádná…
„Víte, co je největší slabina české politiky? Naše extrémní chování ve smyslu: já to neumím a nemůžu být u toho. Tak aspoň znemožním, aby se to jiným podařilo. Vemte si třeba Poláky. Ti se dokážou v důležitých věcech semknout a koalice i opozice pracují pro dobrou věc, společně v zájmu obce.“

Pojďme zpátky do Brna. Kde jste našel za dva roky v úřadě největší problémy metropole? Vykoukli na vás z primátorské skříně kostlivci?
„Nevykoukli. My jsme je ani moc nehledali. Chtěli jsme hlavně rozpohybovat některé věci. Největší slabinou města je totiž nedostatek připravených investičních příležitostí. Vyřizování náležitostí je stále velmi dlouhé. Na kostlivce, zralé na trestní oznámení, jsme ale nenarazili.“

Bylo Brno vašimi předchůdci zanedbané nebo v rámci možností slušně spravované?
„Nechtěl bych kritizovat, co bylo špatně. To je hrozně laciné. Město je zanedbané nejvíce v infrastrukturních investicích. Napravujeme třeba nedostatečné investice do škol. Zatímco v minulosti se do nich dávalo třicet čtyřicet milionů ročně, letos i příští rok musíme vydat řádově vždy sto padesát milionů. Podobně je to i se sportovní infrastrukturou. Tyhle věci se zkrátka v Brně neřešily.“

Mantrou komunální politiky je přece vyrovnaný rozpočet…
„Ano, vyrovnaný rozpočet vypadá hrozně hezky, když neinvestujete. A snižuje se jakoby i zadlužení města. My se ovšem k tomu ještě snažíme rozpohybovat zanedbané investice. Brňáci si to zaslouží.“

Kde vůbec leží potenciál Brna? Kam chcete město směřovat? Kde přitom narážíte na limity?
„Brno relativně svůj potenciál využívá relativně dobře. Mohlo by ale ještě mnohem víc. Čekám, že teď po krajských volbách se pohneme dál. Město a kraj byly dva izolované světy – a to i v dobách, kdy obě měly vedení z jedné partaje. Ty úřady spolu nemluvily a nespolupracovaly. Město musí zapracovat na dopravní infrastruktuře. Brno by totiž mělo mít ambici být ne čtyřistatisícovým městem, ale půlmilionovou metropolí. A pokud chceme jednou přilákat sto tisíc nových obyvatel, tak se na to musíme dobře připravit. Aby se životní úroveň udržela vysoko.“

Máte v plánu reálné stavby, které neskončí jen na papírech, jako třeba lanovka na Špilberk a tak?
„Alfa omega je doprava, to je jasné. Musíme zajistit prostupnost města. Staví se Janáčkovo kulturní centrum. Během čtyř let bude mít Brno jeden z nejšpičkovějších koncertních sálů v Evropě! Chystáme stavbu fotbalového stadionu za Lužánkami, chtěli bychom začít v roce 2018. Zmodernizujeme plavecký bazén za Lužánkami, kde bychom chtěli postavit novou pětadvacítku a celý prostor zkultivovat nejen pro plavce, ale i rekreanty.“

Mluvilo se i o velké víceúčelové hale v Bohunicích, kde bude kroužit třeba Martina Sáblíková…
„Příští rok se začne na kampusu stavět. Bude nejen pro atlety, ale i pro zimní přípravu různých sportovců. Rychlobruslařský ovál ale nebude, i když jsem tomu hodně fandil. Trenér Petr Novák ovšem řekl, že oni v Brně trénovat nebudou. V takovém případě bychom nebyli schopni tak velkou investici zdůvodnit.“

Vedete na magistrátu koalici připomínající pytel blech – je vůbec pestrost názorů a idejí při vedení Brna výhodou?
„Velkou výhodou je to pro generování nápadů a názorů. Pro konsolidaci a realizaci věcí to není úplně jednoduché. Musím přiznat, že koordinovat pět partají je obtížné.“

Dokážete zkrotit vašeho excentrického náměstka Matěje Hollana? Dá si od vás občas říct? Mohl by být vaším synem…
„Vycházím s ním dobře. Respektuju některé jeho názory, tak jak je třeba respektuju u svých dětí. Občas si vyměníme názory na jeho excesy. Musím ale říct, že Matěj Hollan je srdcař, který městem žije. Je velmi inteligentní člověk, i když jeho chování některé popuzuje. Tak to je. Chápu, že vzešel z jisté specifické komunity lidí – a naprosto mu věřím, že se nechce stát papalášem.

Dokážete ho umravnit?
„Černý oblek, bílou košili a červenou kravatu nosit nezačne. Aspoň si to neumím představit. Vím, že řadu lidí irituje a ani já se s řadou věcí neztotožním. Ale jeho některé excesy jsou kompenzovány snahou řešit věci, které má v gesci. Pro brněnskou kulturu toho udělal fakt dost.“

Kde by mělo stát nádraží? Pocitově, podle občana Vokřála.
„Varianty jsou možné obě. Pro mne je rozhodující rychlost stavby. Myslím, že výhodnější variantou bude ta odsunutá. Nechci to ale nikomu nutit. Sám jsem se referenda o poloze nezúčastnil. Neumím si představit, že bych lidem říkal, že mám jasný názor, než uvidím hotovou studii proveditelnosti. Je důležité, aby ministerstvo dopravy řeklo, která varianta je výhodnější – ono to bude totiž platit. Druhá věc je, jaké dopady by měla odsunutá poloha z hlediska dobudování dopravní infrastruktury ve městě.“

Brno zvlčelo mládím. Centrum žije, mladí dostali do ulic život. Jak se vám to líbí? Konzervativci kritizují cyklisty na pěší zóně, fontánu z které je koupaliště. A s obavami sledují plány na pěší bulvár na Lidické….
„Jsem za ten život opravdu rád. Pamatuju, když ještě před pár lety přišel člověk v pátek v pět večer do města, nikdo tam nebyl. A líbí se mi, že se tady objevuje spousta různých národností. Slyším už na ulici nejen slovenštinu, ale i angličtinu, němčinu nebo španělštinu. To svědčí o tom, že Brno není jen moravskou metropolí, ale že se pomalu stává kosmopolitním městem. Přicházejí turisté, přibývají pracovní místa a univerzity na ten mix národností dobře reagují. Jsem za to rád.“

Myslíte, že se Brnu zvedá sebevědomí? Že už není jen Pražáky a bazilišky vysmívanou zatáčkou před Vídní?
„Věřím, že Brno už se na mapu světa dostalo. V různých statistikách si polepšujeme. Dostáváme se z hlediska kvality života nad Prahu. To mne těší, v Praze bych si neuměl představit, že bych žil. Brno mi vyhovuje. Mám sježděný opravdu celý svět a musím říct, že Brno je fakt město, kde to má smysl.“

Jste rodilý Brňák? Kde to máte vnitřně nejraději? Moje žena třeba na Hádech, já zase v Obřanech…
„Nejsem, žiji v Brně od tří let. Nenarodil jsem se tady jen proto, že rodiče zrovna krátkodobě pracovali jinde. Vyrůstal jsem v Žabinách, tak mne to tíhne tím směrem. Bydlím teď kousek od přehrady. Mám slabost pro severovýchod města. Zhruba prostor mezi Hády a Řečkovicemi, tam to mám rád. Často tam svištím na kole.“

Co se dá udělat s Cejlem? Brno střed a sever mají dohromady zhruba 1 000 zanedbaných městkých bytů. Což tak je nabídnout mladým nebo zájemcům, aby si je opravili?
„Tohle je jeden ze zděděných reliktů. Na jedné straně se před lety ve velkém byty privatizovaly. Podle mne za nesmyslně nízké třetinové ceny. To je zaprvé především nefér vůči zbytku a zadruhé to negenerovalo očekávaný finanční efekt. Městské byty se zároveň neopravovaly a neobnovovaly. A to i přesto, že v bytovém fondu Brna máme značné finanční prostředky na opravu a reprodukci bytů k dispozici.“

Co tedy s tím na magistrátu uděláte?
„Zintenzivňujeme přípravy oprav bytů a baráků. Abychom byli schopni produkovat byty pro mladé s rodinami a pro sociální případy, matky s dětmi. Děláme hodně pro to, abychom podporované bydlení dostali do pohybu. Tento majetek města je totiž jinak mrtvý, generuje pouze náklady. Uvažujeme ale i o nové bytové výstavbě. Od projektu ke stavbě je ale často až půldruhého roku. Třeba v jižním centru ale máme řadu vhodných pozemků.“

Trošku sportu. Fandíte? Kometa má letos dream team – ovšem Zbrojovka se pořád tak nějak plácá. Co jí chybí? Nechcete přemluvit brněnského rodáka pana Křetínského, aby prodal Spartu a udělal pořádný fotbalový klub v Brně?
Jako kluk jsem chodil za Lužánky dopoledne na fotbal, odpoledne na Kometu, když ještě byly stadiony vedle sebě. Doufám že se tyto doby jednou vrátí. Kometa žije krásný příběh. A věřím, že i fotbal půjde nahoru. Motivem může být, že by jednou mohli hrát v opravdu moderním fotbalovém stánku. S vedením klubu komunikujeme úzce, fotbal je ale složitější. Momentálně ještě není Zbrojovka na úrovni jako Kometa, ale věřím, že se postupnými kroky zvedne. Aby se tady hrály poháry. A bylo by krásné a Brnu by slušelo, kdyby se klubu ujal někdo takový, jako pan Křetínský. Nicméně, dokud bude vlastnit Spartu, tak to nepřipadá v úvahu. Když ho ale potkám, zeptám se ho na to (s úsměvem).

Daniel Křetínský je spolumajitelem vydavatelství CNC, které vydává deník Blesk a provozuje stránky www.blesk.cz

Na rovinu. Má fakt cenu stavět za Lužánkami obří stadion? Kdo ho bude pak provozovat, teď nenaplní Srbskou ani ta poklínaná Sparta….
„Národní fotbalový stadion pro padesát tisíc diváků Brno není schopno uživit. Ale menší arenu ano. Uvědomme si, že v České republice neexistuje vyjma Slavie ani jeden moderní fotbalový stadion. Pokud by v Brně vznikl a Zbrojovka hrála poháry, věřím, že patnáct z půl tisíce lidí na fotbal chodit bude. A pokud tady bude hrát repre a bude se jí zase jednou dařit, tak by se ten stadion mohl naplnit. Jednáme s fotbalovou asociací – a pokud se nám podaří stadion postavit, má Česká republika šanci ucházet se o některý z dalších evropských šampionátů – třeba s Rakouskem, Slovenskem, Maďarskem, Polskem. A Brno by bylo jedním z měst, kde by se hrálo.“

Není to přeřce jenom málo?

„Stadion by neměl sloužit jen pro fotbal. Pokud bude dobře koncipovaný, a tak ho připravujeme, měl by být kulturním stánkem. Měly by se tam odehrávat koncerty. Vyprodat ty kvalitní by neměl být problém. A mohly by se tam hrát třeba i tradiční univerzitní mače nebo finále baseballové ligy. A ten baseball by se pak mohl v klidu přesunout třeba na Srbskou. Tak to bylo ostatně kdysi dávno naplánováno. Jenže dočasný pobyt Zbrojovky se nám nějak podezřele protáhl.“¨

Brno ale není jen Kometa a Zbrojovka, i když se to při pohledu do novin někdy zdá.

Jasně. Máme řadu sportů, které dělají Brnu radost, i když nejsou tolik vidět. A myslím, že Brňáci si umí svých sportovců vážit. Nakonec loňské finále mužské volejbalové ligy bylo fenomenální. Máme špičkové baseballisty, florbalisty, házenkáře. A třeba taky vynikající olympioniky a juniorské mistry Evropy, cyklisty. Je výborné, že mají základnu talentů. A věřím, že budou mít i kde jezdit, protože velodrom je další sportoviště, které je v katastrofálním stavu. S tím ale během pouhých dvou let nepohnete.“

Jak to máte vůbec doma? Syn Jonáš si nám posteskl, že se moc nevídáte, co jste primátorem…

„Dělat primátora je časově náročná disciplína. Vycházíme s dětma velice dobře. Jonáš je už dospělý člověk, má vlastní rodinu i dítě. Žije svým životem. Vídáme se, samozřejmě, méně než předtím. I když ne tolik častý kontakt je u nás doma už dost zažitý. Vedl jsem totiž zahraniční firmu, víceméně ze zahraničí.

A kdepak máme paní primátorovou? Neříkejte že o vás ženy nejeví zájem. Do společnosti chodíte bez garde…

(mírně se začervená) „Já bych paní primátorovou…no, paní primátorová je jako paní Columbová (s úsměvem).

Čtete někdy Blesk nebo jeho webové stránky?

„Když mne spolupracovníci upozorní, že je dobré si u vás něco přečíst, tak na něj mrknu. I když čítávám většinou jiný typ tiskovin, chtěl bych vašemu projektu popřát hodně dobrých zpráv a spokojené čtenáře.

Kdo je Petr Vokřál (52)

Dlouhodobě působil na vrcholných pozicích společnosti .A.S.A. Postupně se vypracoval z řadového zaměstnance na pozici generálního ředitele pro ČR, a později pro střední a východní Evropu. V roce 2002 se tak stal zodpovědnou osobou za obchodní aktivity společnosti .A.S.A. v sedmi zemích světa s více jak 400 zaměstnanci. Od roku 2009 zastával post předsedy představenstva celého holdingu se sídlem ve Vídni. Před třemi lety firmu opustil. V listopadu 2014 se stal brněnským primátorem a minulý týden i krajským zastupitelem. Je místopředsedou hnutí ANO. Petr Vokřál je rozvedený a má čtyři děti. Žije v Brně-Kníničkách.

 

Fotogalerie
11 fotografií