ANO bere vyjádření KDU-ČSL na vědomí, ale podle krajského manažera Pavla Galíka považuje po společném jednání s Žít Brno a Stranou zelených koaliční smlouvu dál za platnou. Primátor Petr Vokřál necítí zodpovědnost za současnou krizi, řekl novinářům po dnešním jednání zastupitelstva. Na něm se koaliční krize neprobírala, padl na ni pouze jeden dotaz.

Lidovci považují koalici za rozpadlou, ANO, Žít Brno a zelení ji mají stále za platnou kvůli tomu, že ji žádná stran písemně nevypověděla. Lidovci sice neposlali výpověď koaliční smlouvy, ale písemně informovali ostatní partnery o tom, že považují koalici za ukončenou. "KDU-ČSL reflektuje skutečnost, že ANO zahájilo jednání o novém koaličním uspořádání. Veřejně takové jednání zdůvodňovalo údajným sporem uvnitř koalice ohledně uspořádání městských společností, aniž však do té doby svým smluvním parterům předložilo projednatelný materiál k tomuto tématu a aniž by řešilo spor podle koaliční smlouvy s využitím institutu dohodovacího řízení," stojí v prohlášení lidovců.

KDU-ČSL má za to, že "nastolením popsané situace, kdy subjekt s nejvyšším mandátem od občanů uveřejnil snahu o složení nové koalice, došlo m ve skutečnosti ke konkludentnímu odstoupení od koaliční smlouvy a k ukončení její platnosti." Podle Liptákové lidovci nebudou brát zpět dohodu o spolupráci a hledání nových partnerů, kterou o víkendu kvůli celé záležitosti uzavřeli s opoziční ČSSD. ANO to bere na vědomí, názor na platnost koalice ale nemění. "Podle ustanovení koaliční smlouvy může dojít k jejímu ukončení pouze po dohodovacím řízení, kterého se bude účastnit předseda politického klubu a pověřený zástupce dané politické strany či hnutí," objasnil Galík.

Primátor Vokřál dnes prohlásil, že je pro zachování současné koalice, přestože potvrdil, že ANO minulý týden jednalo s ČSSD. "Nebyli jsme

schopní v koalici až do čtvrtku překonat jeden ze zásadních problémů. Proto jsme oslovili sociální demokracii, co si o tom myslí, abychom v případě kolapsu koalice věděli, zda bychom mohli najít partnera. Tím jsme neporušili koaliční smlouvu, která nám to nezakazuje," zdůraznil Vokřál.

Podle Liptákové nelze čtyřkoalici zachránit a dělat, jako by se nic nestalo. "Věci, které se staly, nelze vzít zpět. Byli jsme mediálně napadáni, že spolupráce není z naší strany dobrá. V poslední době jsme obviňováni z toho, že za vše můžeme. Nemůžeme si přece nechat všechno líbit, aby se vzápětí řeklo: Buď hodný, nic se nestalo a pojď zpět do naší náruče," řekla Liptáková.

Sama by chtěla novou koalici uzavřít do měsíce, aby se na příštím zastupitelstvu mohlo změnit vedení. Zatím však není jasné, kdo do nové koalice vstoupí. Lidovci a ČSSD mají 18 mandátů z 55. Osloví jako vítěze voleb hnutí ANO. Vokřál však řekl, že pozice, kdy se lidovci se sociálními demokraty domluvili a ANO by k sobě přizvali, není pro hnutí komfortní. Nevyloučil však ani takovou spolupráci, připustil ale i další možnosti.

Koaliční krize se nedotkla dnešního jednání zastupitelstva, projednalo přes 80 bodů. Zastupitelé ji ani neřešili. V závěru padl dotaz opozičního Martina Říhy (KSČM), zda koalice stále platí, či nikoliv. Primátor Vokřál mu řekl, že dostane písemnou odpověď do 30 dnů. Liptáková to okomentovala tím, že se strany snaží nevnášet do rozhodování o městě negativní emoce.

ANO má mezi 55 zastupiteli 12 mandátů, ČSSD 11, Žít Brno a KDU-ČSL shodně po sedmi, ODS pět, KSČM, TOP 09 a SZ mají po čtyřech. Poslední mandát má nezařazený Tomáš Kratochvíl, který byl zvolen za ANO, ale hnutí ho později vyloučilo ze svých řad.