Jméno obviněného Olma neuvedl, zmínil jen 23letého občana Spojených států. Z kontextu však vyplývá, že jde o Dahlgrena, který je v Brně ve vazbě. Spojené státy jej jako prvního svého občana vydaly k trestnímu stíhání v Česku.

Dahlgrenův advokát Richard Špíšek se zatím s obžalobou neseznámil. Očekává, že jej státní zastupitelství vyrozumí o jejím podání a soud mu ji pošle k prostudování. „Vyjádříme se k ní samozřejmě po poradě s klientem,“ řekl Špíšek. Poté bude čekat, až soud svolá hlavní líčení, což může trvat měsíce, záleží na časových možnostech senátu i složitosti věci. Advokát nechtěl komentovat, zda a do jaké míry Dahlgren spolupracoval s vyšetřovateli.

Pro policii byl klíčový posudek psychiatra. Podle něj si byl Dahlgren v době činu vědom důsledků svého jednání, a je proto za své činy trestně odpovědný. Policie v minulosti opakovaně uvedla, že má dost pádných důkazů, nicméně motiv činu zůstává neznámý. Kriminalisté jej nekomentovali. Stanovisko Američana zazní až při procesu, bude-li ovšem vypovídat.

Dahlgren je ve vazbě v Brně-Bohunicích od loňského srpna, kdy jej USA vydaly k trestnímu stíhání do ČR. Je podezřelý z toho, že 22. května 2013 zavraždil sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny a po činu založil v rodinném domě požár. Mrtvé objevili při likvidaci požáru hasiči. V tu chvíli se již Dahlgren vracel letadlem do USA. Po přistání jej na letišti zadržela americká policie.

Čin podle státního zastupitelství spáchal úmyslně. „Za toto jednání mu hrozí trest odnětí svobody v délce 15 až 20 let nebo výjimečný trest, tedy trest odnětí svobody nad 20 až do 30 let nebo trest odnětí svobody na doživotí,“ uvedl v prohlášení Olma.

Fotogalerie
24 fotografií