Symboliku i umělecké ztvárnění obrazu přiblížil dětem farář Marek Hlávka. Dozvěděly se také zajímavé detaily - třeba to, že Panna Marie má účes jako francouzská šlechtična a Ježíšek chrání svou dlaní malého stehlíka. Školáci dnes do Brna vyrazili ve dvou turnusech autobusem. Ředitel základní školy Pavel Vacek chce, aby obraz alespoň jednou viděl každý absolvent.

"Cítíme význam regionálních dějin. Naše škola i svým vzdělávacím programem, který je nazván Škola pod hradem Veveří, je těsně spojena s historií panství veverského," řekl ČTK Vacek. Obraz původně visel v malém farním kostelíku u hradu Veveří, teprve ve 20. století se dostal do držení státu.

"Je to opravdu krásný obraz, naše farnost a obec je vděčná za to, že se tento obraz vrátil a můžeme se na něj kdykoliv přijít podívat," řekla novinářům patnáctiletá studentka. "Pro nás to je něco jako pro Pražáky Karlův most," doplnil třináctiletý Michal, podle kterého dospělí v Bítýšce spor o obraz intenzivně sledovali.

Diecézní muzeum umístilo Madonu z Veveří do výklenku, kde má podle pracovníků ideální podmínky z hlediska vlhkosti vzduchu, teploty i bezpečnosti. Ředitel bítýšské školy vyjádřil naději, že by se obraz v budoucnu mohl objevit přímo v obci, třeba při pouti. Prohlédli by si jej tam i lidé, kteří do Brna příliš často nejezdí.

Diecézní muzeum zůstane do konce dubna otevřené denně od 10:00 do 17:00, a to kvůli předpokládanému zájmu návštěvníků o Madonu z Veveří. Výjimku z provozní doby přinesou Velikonoce. Na Velký pátek bude otevřeno pouze do 14:30, pak se lidé do muzea znovu podívají až po svátcích.

Národní galerie podala proti pravomocnému verdiktu o vydání obrazu dovolání k Nejvyššímu soudu. Rozhodnutí zatím nepadlo.