"Poslední tři zimy jsou velmi teplé, nejteplejší byla loňská. I proto letos dodáváme více tepla. Leden byl poměrně chladný," řekl Fajmon. Cena tepla je v Brně 668 korun za gigajoule od roku 2012 a pohybuje se zhruba v průměru celostátních cen za teplo vyráběné z plynu.

Teplárny letos budou pokračovat v projektu, který zahájily před šesti lety. Postupně vyměňují zhruba 60 kilometrů parovodů ve starších částech města za horkovody. Celková investice se odhaduje na 1,5 miliardy korun. Letos firma zrekonstruuje 5,7 kilometru vedení. "Díky novému vedení a moderním výměníkům se uspoří osm až 15 procent ztrátového tepla. Připojené domácnosti proto mohou uspořit 1500 až 2000 korun ročně," řekl výrobní ředitel Václav Klíčník.

Letos se podaří propojit Špitálku s Červeným mlýnem. Pracovat se bude v Martinkově ulici, v části Černopolní, v Přadlácké a části Francouzské, na třídě Kpt. Jaroše a kvůli přípojkám bude nutné rozkopat některé chodníky v loni opravené ulici Milady Horákové. "Takto jsme to plánovali a nešlo to udělat jinak. Budeme se snažit, aby omezení byla co nejmenší a co nejkratší dobu," uvedl Klíčník.

Stavební práce by měly začít v dubnu a skončit v říjnu. Podle Klíčníka je však zajištěné, aby v případě potřeby měli zákazníci teplo i v tomto období, pokud by bylo potřeba. Hlavní práce by měly být hotové v září.

Teplárny také připravují připojení horkovodu ke spalovně SAKO Brno, odkud bude využívat odpadní teplo. Už příští rok by na nový horkovod měly být připojené domácnosti na Vinohradech a v Líšni.

Teplo z tepláren odebírá v Brně zhruba 96.000 domácností, firma letos slaví 85 let existence. Výnosy za fiskální rok 2014/15 činily 2,64 miliardy korun, teplárny prodávají jak teplo, tak elektřinu. Zisk byl 10,9 milionu korun.