Primátor Petr Vokřál (ANO) tento týden zopakoval obsah posudku, z něhož vyplývá, že cena, za niž město akcie kupuje, je nižší než tržní hodnota. Zároveň řekl, že díky majoritě ve společnosti má město možnost určovat směr vývoje společnosti a ovlivňovat využití rozsáhlého areálu. Smlouvy by se měly podepisovat v úterý.

Veletrhy Brno se po ekonomické krizi dokázaly hospodářsky zvednout a od roku 2012 hospodaří podle výročních zpráv se ziskem a umořily za poslední roky téměř 500 milionů korun dluhů. "Zbývá ještě dluh 800 milionů, což je hodně, ale Veletrhy dokážou ročně splácet zhruba 100 milionů. Současný management vytáhl společnost z nejhoršího po finanční krizi a stabilizoval ji příjmově i nákladově," řekl Vokřál.

Koalice také povede s vedením společnosti debaty, jak areál více otevřít veřejnosti a kulturním či sportovním akcím. Předpokládá se také, že část výstaviště přiléhající k pisárecké vozovně poslouží vybudování smyčky, novou stanici by měli získat také hasiči. "Až podepíšeme smlouvy, chceme v prvním kroku začít pracovat na vytvoření tramvajové smyčky v Pisárkách, díky níž bude možné lépe obsloužit severozápad města. Poté by měla vzniknout nová hasičská stanice. O dalších záležitostech chceme diskutovat s managementem. Chceme, aby území znovu ožilo," řekl Vokřál.

Řešit se bude například využití starších objektů, které neslouží výstavnictví. Tím je například divadlo, v němž krátce působilo v roce 1929 Národní divadlo Brno, poté ještě v 70. letech při rekonstrukci Mahenova divadla. "Chceme objekty vrátit do života města, zároveň musíme postupovat tak, aby se zde nadále mohly konat dva největší a nejvýnosnější veletrhy, tedy strojírenský a Techagro. Musíme postupovat při otevírání areálu citlivě," poznamenal Vokřál.