"Požádali jsme o texty Bolka Polívku, Miloše Štědroně, Dášu Bláhovou a spousty dalších účastníků té báječné doby," řekl dnes ČTK Kratochvil. Nedávno vydal také fotografickou knihu Za zrcadlem, jež zachycuje brněnskou výtvarnou scénu 70. a 80. let.

Dvaasedmdesátiletý Kratochvil chyběl ve slavné éře Provázku na málokterém představení. Shromáždil tisíce pečlivě popsaných a uložených fotografií. Dokumentují nejen samotné inscenace, ale i zákulisí. Zachycují kromě herců také tváře lidí, kteří sice nevystupují na jeviště, avšak pro divadlo jsou stejně důležití.

"Pro každé divadlo je velmi vzácné, když potká fotografa, který systematicky delší období zachycuje nejen inscenace, ale i život mimo scénu," prohlásil Petr Oslzlý, ředitel Centra experimentálního divadla, pod které současná Husa na provázku spadá.

Ochutnávkou z připravované knihy je výstava 40 černobílých snímků, která dnes začala v Galerii Vaňkovka a hned si ji prošlo několik pamětníků. Oslzlý konstatoval, že "je to citově náročné". "Byli jsme mladí a nesmrtelní, jsou to krásné černobílé vzpomínky," doplnil Polívka.

Podobnou úlohu obrazového kronikáře, jakou před lety plnil v Divadle na provázku, má Kratochvil v posledních dvou dekádách v Městském divadle Brno. Je oficiálním divadelním fotografem a řídí jeho magazín Dokořán.