Žalobu zastupitelů už v únoru odmítl Krajský soud v Brně. NSS nyní dospěl k závěru, že soudní ochranu v záležitostech místního referenda lze před jeho konáním poskytnout jen přípravnému výboru, a tedy nikoliv například zastupitelům. Právní úprava totiž vychází z předpokladu, že se samotné vyhlášení referenda nemůže dotknout veřejných subjektivních práv jednotlivce.

"Soud pak nemůže být pokračujícím fórem politického boje představovaného hlasováním v zastupitelstvu," uvedl předseda volebního senátu Jan Passer. Senát nebyl zcela jednotný, odlišné stanovisko měl soudce Tomáš Langášek. Pochyboval o tom, zda se má vůbec stížností zabývat specializovaný volební senát. Zároveň dával ke zvážení, zda v určitých situacích přece jen nemůže dojít k porušení práv zastupitelů. Lze si prý teoreticky představit například příliš obecně formulovanou referendovou otázku, jež v kombinaci se vzdáleným termínem referenda nadlouho vyloučí z rozhodování zastupitelů významnou část jejich agendy.

"Zavírat dveře před možností soudní ochrany v takových situacích a spoléhat se jen na racionalitu politického procesu a politickou zodpovědnost většiny v zastupitelstvu se mi jeví jako poněkud krátkozraké," napsal v odlišném stanovisku Langášek. Fantazie a kreativita aktérů politického dění je podle něj bezbřehá.

Proti termínu referenda samostatnou žalobou brojil také někdejší náměstek primátora Robert Kotzian (ODS). I on podal kasační stížnost. NSS o ní zatím nerozhodl, řekla ČTK mluvčí soudu Sylva Dostálová. Verdikt by mohl padnout v říjnu, výsledek prý nelze předjímat.

Kotzian jako předseda spolku Brno+ s výrokem soudu nesouhlasí. "Referendum je vylhané a ostře namířené proti Brnu. Ačkoliv může být závazné nejvýše pro orgány města, může mít nemalý demoralizující efekt na orgány kraje a státu," uvedl v tiskové zprávě Kotzian.

Opozice považuje loňské rozhodnutí zastupitelstva o spojení referenda s krajskými volbami v roce 2016 za protiprávní. Hlasování by se prý mělo konat do 90 dnů od schválení návrhu na uspořádání referenda. NSS ovšem v minulosti opakovaně rozhodl, že místní referenda je vhodné spojovat s volbami. Obvykle tak přijde hlasovat více lidí, čímž se lépe naplní účel plebiscitu.

Modernizace vlakového nádraží se v Brně řeší skoro už sto let. V současnosti existují dvě hlavní varianty - u řeky a pod Petrovem. Správa železniční dopravní cesty pracuje na studii proveditelnosti. Hotová bude příští rok.