Darovat krev přitom není v Česku jednoduché. Musíte být nejen úplně zdraví, ale v případě cizince se musíte bez tlumočníka domluvit se zdejšími lékaři anglicky. Ti se totiž ptají třeba i na intimní údaje, které nemohou být tlumočeny.

„Krev ale nemůže darovat ani ten, kdo pobýval v době epidemie šílených krav v Británii nebo třeba v období malárie v Indii,“ nastínila Blesku nástrahy dobrovolného dárcovství mluvčí špitálu Anna Mrázová. Dlouhodobý pobyt v Česku a zdejší zdravotní pojištění jsou pak další nutnou podmínkou.

Krev daroval Ind, Španělka nebo Rumun

Veškerá protivenství ale poprvé v historii na Moravě dokázala zlomit parta devíti cizinců – do brněnské fakultní nemocnice přišli k odběru ajťáci z Indie, Španělska, Itálie, Sýrie a Rumunska. Prošli všemi příslušnými testy jako Češi. „Garantujeme naprostou bezpečnost a nezávadnost odběrů,“ řekla primářka transfuzního oddělení Věra Tesařová. „Z jejich krve vyrobíme transfuzní přípravek pro pacienty,“ dodala.

„Pravidelně jsem dávala krev doma ve Španělsku. Do Brna jsem přišla za prací a rozhodla jsem se pro totéž. Každý z nás se může dostat do situace, kdy bude potřebovat krev. Nikdy nevíte, kdy se v podobné situaci octnete sám nebo někdo z rodiny,“ řekla Blesku laborantka Vanessa García (28) ze španělské Navarry. Při odběru se usmívala.

S kamarády z americké počítačové firmy AT&T usedl na křeslo i Prateek Chauhan (35) z Indie. „Jsem tady rád. Možná moje krev pomůže někoho zachránit. To je dobrý pocit,“ řekl Blesku při mačkání tlakového balonku.

Florin Hercal (27) z Rumunska je mezi prvními devíti cizinci v historii, kteří na Moravě darovali krev.
Autor: Jiří Nováček

Lékaři krev od cizinců jednoznačně vítají. Pomůže totiž k větší různorodosti krevní banky. „Krev nese genetickou informaci, je proto u různých národů různá,“ poznamenala primářka.

Krev od Španělů nebo Italů lze sice univerzálně použít pro kohokoliv – ale stejně dobře se podle lékařů může hodit při zranění jejich krajanů nebo návštěvníků motocyklové Velké Ceny Brna. Brněnští lékaři pak v případě neobvyklé krevní skupiny leckdy nebudou muset shánět dárce v sesterských bankách. A takto mohou i sami do systému přispět.

Fotogalerie
3 fotografie

Lidi k dárcovství krve motivuje Český rozhlas

Dárcovství krve se v Česku snaží podpořit projekt Daruj krev s Českým rozhlasem. Cílí hlavně na lidi, kteří budou darovat krev poprvé v životě. Znakem kampaně je vyhrnutý rukáv na pravé ruce a jeho partnerem je VZP. Tvářemi projektu jsou moderátoři a reportéři Českého rozhlasu – letos je mezi nimi například reportér Radiožurnálu Janek Kroupa.