"Tématem opery je přechod mezi životem a smrtí, odpuštění a odevzdání se bohu," uvedl Heřman. Celé dílo tvoří čtyři části, pro které skladatel hledal inspiraci ve středověkých náboženských příbězích a podobenstvích, ale také v moravské lidové poezii.

"Martinů mistrně kombinuje prvky mystické, duchovní, lidové i světské. I když každá jednotlivá část promlouvá vlastním jazykem, dohromady tvoří kompaktní celek," popsal dirigent Jakub Klecker.

V novém nastudování opery spojí síly tři brněnské sbory - kromě toho divadelního ještě Pěvecký sbor Masarykovy univerzity a Dětský sbor Brno. Jejich členové se rozesadí také v hledišti mezi návštěvníky divadla. Hlasy zpěváků by tak měly rozeznít celý sál a hned od začátku vtáhnout publikum do dění na jevišti.

Principála a průvodce představením ztvární hostující Daniel Bambas z Divadla na Vinohradech. V hlavních pěveckých rolích se představí sólisté Národního divadla Brno jako Tereza Merklová Kyzlinková a Pavla Vykopalová, ale také hosté, například Svatopluk Sem a Alžběta Poláčková.

Světovou premiéru měly Hry o Marii 23. února 1935 v dnešním Mahenově divadle. Dějištěm nového nastudování je mladší a prostornější Janáčkovo divadlo. V této sezoně tam Hry o Marii zazní čtyřikrát. Poprvé to bude 27. března od 19:00.