"Je pro mě obrovská čest před vámi stát. Jste čestnými reprezentanty města a město by mělo být hrdé na lidi jako vy," řekl při slavnostním zahájení primátor Petra Vokřála (ANO). Podle něj má Brno dostatek tvůrčích lidí, kteří mu dokážou dláždit cestu k lepší budoucnosti.
Město přijalo celkem 54 návrhů na udělení cen. Ocenění získal Petr Vavřín, který založil první československou počítačovou laboratoř vidění, ale také autor záběrů sluneční koróny Miroslav Druckmüler a bývalý ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně a onkolog Jiří Vorlíček. Cenu dostal i jazykovědec Rudolf Šrámek, kterého ocenění velmi potěšilo.
"Je to pro mě velká vzpruha. Člověk si to jako mladý tak neuvědomuje, ale v mém věku 81 let zažívám slastné okamžiky kvůli tomu, že si někdo na stará kolena všiml mé vědecké práce. Jsem rád, že našla odezvu a užitek pro Brno," uvedl Šrámek, který Brno považuje za svůj druhý domov. "Vystudoval jsem v něm a našel tady ženu i rodinu. S městem jsem srostl lidsky i vědecky," dodal dialektolog a přední představitel onomastiky, nauky o vlastních jménech, který se narodil v Ostravě.
Ocenění si převzala i architektka a ředitelka brněnské vily Tugendhat Iveta Černá. "Ocenění je satisfakcí za odbornou činnost, kterou směřuji k architektuře 20. století. Dbám na badatelský, ale i popularizační smysl a nejen u vily Tugendhat. Celá moderní architektura 20. století je unikátní a její odsouvání v minulém režimu na druhou kolej zapříčinilo, že není v povědomí laické veřejnosti," uvedla Černá. Podle ní však nyní tyto meziválečné památky zažívají znovuzrození. "Dostávají se do povědomí celého světa, ale hlavně samotných Brňanů," dodala Černá.
Dalšími vyznamenanými byli Woody Bohuslav Vašulka za zásluhy na poli mediálního umění, jedna z nejproslulejších mezzosopranistek současné světové hudby Magdalena Kožená, divadelní kritik Vít Závodský, bývalý rektor Janáčkovy akademie múzických umění Václav Cejpek, dále Michal Charvát, který se zasloužil o vybudování Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity Brno nebo rakouský velvyslanec v ČR Ferdinand Trauttmansdorf, jenž pomohl Brnu při návratu nábytku do vily Tugendhat nebo k záchraně Rakouské knihovny v Brně. In memoriam dostal ocenění politický vězeň Zdeněk Křivka za zásluhy o svobodu a demokracii. O svém životě napsal knihu s názvem Komunismus ve 20. století očima oběti.
Kromě zesnulého Křivky se nezúčastnili Vorlíček, Vašulka a Kožená, většina laureátů si cenu převzala osobně.