Betlémské světlo přivezli na brněnské nádraží bratři, třináctiletý Pavel Šebek a o dva roky mladší Filip Šebek, na které dohlížela maminka Hedvika. "Sama jsem sedmkrát v mládí pro světlo jela a nyní jsem na převoz dohlížela. Letos je pětadvacáté výročí a nepamatuju si, že by za tu dobu světlo zhaslo," uvedla Šebková.

Oba chlapci pro světlo jeli poprvé. "Cesta byla příjemná, jeli jsme vlakem. Lidé si nás s tím světlem fotili a líbilo se nám to," řekl novinářům Filip Šebek.

Výprava však pro světlo nejela sama. "Bylo nás víc skautů, ale vlakem jsme se vraceli jen my. Zbytek jel několika autobusy," doplnil Pavel Šebek.

Někteří lidé si odpálili světlo přímo na nádraží, většina si ale plamínek odnese po nedělní mši na Petrově.

Následný rozvoz betlémského světla je v plánu v sobotu 20. prosince. Plamínek bude opět putovat vlakem. Další šíření betlémského světla ve farnostech a obcích už záleží na místních podmínkách. Plamínek se často uchovává na farách, obecních úřadech, ve skautských klubovnách, případně u dobrovolníků.

Betlémské světlo dnes dorazilo z Vídně i do nedaleké Bratislavy, kde ho slovenští skauti přinesli prezidentu Andreji Kiskovi. Během posledního předvánočního víkendu se má betlémské poselství dostat až do 300 slovenských měst a obcí. Už v neděli převezmou ve Svitu světlo skauti z Polska, přes které poputuje do Pobaltí a Ruska.

Tradice betlémského světla vznikla v Rakousku. Do Betléma, místa narození Ježíše Krista, pro plamínek vždy cestují chlapec nebo děvče, kteří vykonali něco dobrého. Světlo zažehnuté v Betlémě se pak šíří po celém světě jako symbol Vánoc. Češi znají betlémské světlo 25 let.