"Chtěl bych v očích všech Brňáků vrátit důvěru v politiky. Je pro mě nemyslitelné, abych potkával na ulici lidi, kteří se mě ptají, proč vstupuji do něčeho tak špinavého, jako je politika," řekl zastupitelům Vokřál, který chce nadřadit veřejný zájem nad zájmy osobní. "Musíme přestat s politickými roztržkami. Každý z nás by měl přispět k tomu, abychom zlepšili situaci ve městě. Je třeba si uvědomit, že máme před sebou jednu z posledních možností čerpat peníze z fondů Evropské unie," dodal Vokřál, který chce také zefektivnit chod městských firem.

Vokřál poděkoval dosavadnímu primátorovi Onderkovi za to, co pro Brno udělal. Dále vyzval ostatní zastupitele ke spolupráci. "Přál bych si, abychom v sobě všichni našli tolik pokory, abychom hledali řešení, která pomohou městu," doplnil Vokřál. Jako primátor bude mít na starosti mezinárodní spolupráci a bezpečnost.

První náměstkyní primátora se stala lidovkyně Klára Liptáková. Do její gesce bude spadat správa majetku a školství. Druhým náměstkem zastupitelé zvolili Richarda Mrázka (ANO), který bude mít v kompetenci dopravu, investice a čerpání peněz z evropských fondů. Třetím náměstkem pro kulturu, sociální oblast a zdravotnictví se stal Matěj Hollan (Žít Brno). Rozvoj města s územním plánováním a životním prostředím bude mít na starosti poslední náměstek Martin Ander (SZ), který už dělal náměstka Onderkovi v letech 2006 až 2010.

Kromě primátora a náměstků budou v jedenáctičlenné radě tři zástupci ANO, dva lidovci a jeden člen Žít Brno. Jsou to ředitelka hotelu Petra Rusňáková a podnikatelé Marek Janíček s Tomášem Kratochvílem (všichni ANO), specialista na informační technologie Jiří Ulip (Žít Brno) a lékař Daniel Rychnovský se starostou městské části Žebětín Vítem Beranem (KDU-ČSL). Kratochvíl bude mít na starosti oblast městských firem, z jejichž vedení chce koalice dostat pryč politiky. Ulip zase bude mít na starosti systém, který má zaručit otevřenost radnice. Právě na těchto dvou bodech mimo jiné koalice stavěla.

Bývalý primátor Onderka se odmítl jakkoliv vyjadřovat. Jeho bývalý náměstek Oliver Pospíšil (ČSSD) však považuje koalici za křehkou. "Už jen to, že na posbírání nadpoloviční většiny hlasů bylo potřeba dát dohromady čtyři subjekty, je známkou možných problémů a nestability. My jsme přišli s řešením koalice na takzvaném vládním půdorysu tří stran, což by dávalo stejný počet koaličních zastupitelů a větší stabilitu menším počtem subjektů," sdělil Pospíšil. ANO s lidovci však před ČSSD dali přednost Žít Brno a zeleným. Podle Pospíšila může vést k problémům také široké rozpětí u dvou nových hnutí. "Zatímco v ANO jsou vesměs podnikatelé a manažeři, v Žít Brno jsou naopak mladí a nezkušení lidé," dodal Pospíšil.

Ve Sněmovním sále Nové radnice v Brně se sešlo 13 zastupitelů z hnutí ANO, 11 z ČSSD, sedm shodně za Žít Brno a lidovce, pět za ODS a po čtyřech za KSČM, Stranu zelených a TOP 09.

V Brně, druhém největším městě České republiky, žije 377.000 obyvatel. Komunální volby zde vyhrálo hnutí ANO před ČSSD a Žít Brno. Před čtyřmi lety zvítězila ČSSD před ODS.