"Už v této fázi prověřování podpisů nebyla naplněna zákonná podmínka - počet hlasů pro vyhlášení referenda. S ohledem na tuto skutečnost nesvolám mimořádné zasedání zastupitelstva," napsal ČTK Onderka v sms zprávě. Magistrát ale dnes v tiskové zprávě uvedl, že podpisové archy ještě prověřuje.

"Magistrát města Brna v této chvíli velice pečlivě a se vší zodpovědností prověřuje totožnost osob na podpisových arších. I přesto, že je to značně časově náročná práce, tak předpokládám, že ji ukončíme dříve, než nám stanovuje zákon," uvedl tajemník magistrátu Pavel Loutocký.

Aktivisté o prázdninách odevzdali na radnici petici s více než 20.000 podpisy. Potřeba je souhlas kolem 18.500 Brňanů. Úředníci zhruba 8000 podpisů vyškrtli kvůli nečitelnosti a jiným důvodům, proto aktivisté podali v srpnu první žalobu. Zároveň doplnili seznam podpisů a minulé pondělí odevzdali magistrátu téměř 6000 podpisů. Vedle toho podali i dvě žaloby ke Krajskému soudu v Brně, který může referendum nařídit. Pokud soud do poloviny září nerozhodne v jejich prospěch, zvažují, že podají další žalobu. Výsledek sčítání podpisů od magistrátu zatím ale nemají. ČTK to dnes řekl jeden z iniciátorů referenda Miroslav Patrik.

Odsun vlakového nádraží v Brně je dlouho diskutovaným tématem. Podle mnohých je současné nádraží ostudou města. Jeho modernizace by měla stát kolem 20 miliard korun.

Referendum o nádraží se v Brně konalo před deseti lety. Většina lidí byla pro jeho zachování ve stávající poloze, k urnám ale přišlo jen 25 procent voličů. Stanovisko lidí proto nebylo pro město závazné. Proto aktivisté usilují o to, aby se referendum konalo ve stejný termín jako komunální volby, kdy chodí k urnám více lidí. Zákon vyžaduje pro referendum účast 35 procent voličů.

vrn ktp