"Pokud bychom dnes někdejší usnesení neupravili, nebylo by možné v Brně sklad Amazonu stavět. Vláda tak učinila maximum a věc je nyní plně v rukou brněnských zatupitelů a potažmo společnosti Amazon," řekl dnes na vládní tiskové konferenci premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Firma kvůli problémům, které v Brně s plánovanou stavbou měla, hledá i jiná místa ve střední Evropě vhodná pro stavbu skladu. Brno ale ještě zcela nezavrhla.

Podle Onderky je dnešní rozhodnutí třetím krokem ze čtyř. První udělali brněnští zastupitelé, když loni v prosinci podpořili příchod Amazonu a smluvně se zavázali k součinnosti při uskutečňování investice. Druhý učinili až letos v dubnu, když schválili smlouvy s developerem CTP Invest na prodej pozemků a smlouvu s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) o stavbě dálničního sjezdu přímo do průmyslové zóny. Čtvrtý krok může udělat zastupitelstvo příští úterý, pokud schválí aktualizaci územního plánu.

Jak hlasování dopadne, nechce Onderka (ČSSD) po předchozích peripetiích odhadovat. "Věřím však, že to dopadne dobře a změnu schválíme," řekl. Jasné stanovisko Amazonu však do té doby nejspíš Onderka nezíská. "Řekli, že mají další lokality ve střední Evropě, které si budou porovnávat. Pokud však aktualizaci schválíme, bude Brno pro Amazon nejvýhodnější. Věřím, že manažeři Amazonu přemýšlejí jako byznysmeni a tuto výhodu dobře vnímali," uvedl Onderka.

Amazon zatím své kroky nekonkretizuje. "Po předchozích rozhodnutích brněnského zastupitelstva, která plně respektujeme, hledáme vhodné místo ve střední a východní Evropě. Dokud tento proces nedokončíme, nelze k němu podat více informací," uvedl mluvčí Amazonu pro ČR Karel Taschner.

Společnost CTP na konci minulého týdne znovu vložila projekt do Informačního portálu EIA, požádala tedy o posouzení vlivu stavby na životní prostředí. Proti záměru je nadále občanské sdružení Čisté Tuřany, které upozorňuje na výrazný nárůst nákladní dopravy v dotčených městských částech. Situace je tam přitom už nyní za hranicí únosnosti. Vyřešit ji má slibovaný dálniční sjezd, pro něhož už CTP vykoupila pozemky a záleží jen na ŘSD, jak rychle jej postaví. Sliby premiéra a ministra dopravy hovoří o roku 2017.

"Ve svém úsilí proti stavbě budeme pokračovat i nadále. Využijeme všech zákonných prostředků k tomu, aby se udržel výrobní charakter průmyslové zóny a naše území nebylo ještě více zatíženo dopravou. Naopak, stále požadujeme vybudování obchvatu a zklidnění dopravy," uvedla jednatelka sdružení Hana Kašpaříková.