Výstavní provoz v Uměleckoprůmyslovém muzeu skončil v lednu s expozicí konstruktéra a designéra Jiřího Kuhnerta. Nyní jsou prostory vyklizené, stavební práce ale ještě nezačaly. Galerie se proto rozhodla budovu ještě na víkend naposledy zpřístupnit a uspořádat Closing festival.

„Uzavření jsme pojali jako oslavu - není důvod smutnit, protože se brzy v muzeu potkáme znovu a především lépe,“ uvedl ředitel galerie Jan Press.

V přízemí lidé najdou o víkendu třeba obří skákadlo ve tvaru hory Říp od designéra Maxima Velčovského. V prvním patře budou k vidění práce studentů ekotextilu a designu, v druhém si lidé jako solitéry v jinak prázdných síních prohlédnou nejnovější akvizice Moravské galerie, například křesla a stolek podle návrhu Otto Prutschera z roku 1914.

V druhém patře je dočasně na zdi i nápis od brněnského streetartového umělce Tima, který skrývá svou tvář a identitu. K prohlédnutí budou i novorenesanční prostory z 19. století.

Rekonstrukce potrvá rok a půl. Předpokládané náklady na stavební práce a nové expozice jsou 120 milionů korun. Terasu například nově zastřeší designový „snový mrak“ inspirovaný dílem malíře Josefa Šímy.

VIDEO: Brněnský festival menšin se v září konal už pojedenácté.

Video
délka: 01:04

Setkání brněnských menšin se konalo pojedenácté. Markéta Malá