Jejich příběh začal záchranou tří koťat bez matky. Jarmile se po čase zželelo dalších čtyřnohých bezdomovců. Dnes, 13 letech poté, šéfuje velkému chlupatému společenství. Jaroslav coby její pravá ruka má na starosti veškeré úpravy kočičího království.

Flíček má jasná pravidla a pevný řád

V rodinném domku ale nenajdete houfy bloumajících zvířat. Platí tady jasná pravidla a řád. „Máme přijímací pokoj rozdělený na karanténu a nemocnici, dále provozní pokoj pro mezidobí při očkování. Poté nové přírůstky rozdělíme do dalších pokojů podle stáří a povahy,“ vysvětluje paní Jarmila.

Kočičí depozitum získalo název Flíček podle jednoho z přítulných chovanců. Při návštěvě je potřeba se bedlivě rozhlížet. Chlupaté obyvatele totiž najdete úplně všude. Pospávají v pelíšcích, na židlích, pohovkách, parapetech u oken. Třou se o nohy, protahují na dvorku, procházejí se po zahradě. Kočky, které zvědavce zrovna nemusí, se uchýlí do separé.

Celý projekt, i přes nárazové příspěvky dárců, táhnou Jarmila a Jaroslav ze svého. „Chtěli jsme pro zvířata udělat něco navíc. Tak vznikl kočičí domov,“ říká Jarmila. Oba partneři sehnali pro projekt veškerá razítka, pro péči o kočičky získali osvědčení, zkrátka profesionální přístup.

Hygienici nemají výhrady, zvykli si i sousedé. Kočky přijímané často v žalostném stavu se tady mají jako v bavlnce. Blesk při návštěvě Flíčku nezažil jediný kočičí konflikt. Vládne tu pohoda, klid a respekt.

Každý kočičí obyvatel dostal jméno

Každá kočka má ve Flíčku podrobnou evidenční kartu. A ještě něco. Každá dostane jméno. Nemůže se to při takovém počtu poplést? „Když s nimi žijete skoro 24 hodin denně, zapamatujete si je bez obtíží,“ ubezpečuje kočičí máma Jarmila.

Fenomén Flíčku se šíří, zájemci o adopci kočiček si tady podávají dveře. Jarmila s Jaroslavem si ale každého proklepnou. „Po měsíci od předání zjišťujeme, zda v soužití nevznikl problém. Po půl roce se přijedeme osobně přesvědčit, jak se kočičkám daří. Chceme, aby skončily v těch nejlepších rukách,“ říká Jarmila.

Projektem Flíčku je nadšená i někdejší Miss Morava 1991, malířka a návrhářka Romana Štryncl. „Je neuvěřitelné, co Jarmila a Jarek pro opuštěné kočičky udělali. Vytvářejí krásný, harmonický domov. A v řadě případů jim zachránili život.“

Chcete pomoci Flíčku?

Číslo transparentního účtu: 2200591385/2010

http://www.depozitumflicek.estranky.cz
e-mail: depozitumflicek@seznam.cz