„Věříme, že není potřeba mít doma věci, které využijeme jen jednou či dvakrát do roka,“ uvedla Eva Kopčíková za tým, který knihovnu věcí připravuje.

Půjčovna zahajuje provoz asi se stovkou předmětů. „Mnoho z nich jsme dostali darem, ostatní jsme nakoupili díky podpoře Nadace Via. Při výběru věcí jsme vycházeli z vlastních zkušeností i podnětů od našich fanoušků. Myslím, že výběr je opravdu pestrý - od sportovního vybavení, nářadí a spousty her až po kulmu, štafle nebo tvořítka na pelmeně,“ popsala Kopčíková.

Co překáží, věnujte

V katalogu lze najít také malý šicí stroj, formu na bábovku, gumovou palici nebo foukací harmoniku. Příležitostné táborníky potěší možnost půjčit si stan, kempinkovou židli, matraci a vařič.

Lidé mohou knihovně věnovat věci, které jim doma překáží, ale jiní je třeba rádi využijí. „Když jsme začali knihovnu věcí plánovat, sama jsem našla doma desítky věcí, které jsem už několik let nepoužila. Pro někoho to přitom mohou být poklady, které si nemůže dovolit, nebo se mu domů zkrátka nevejdou,“ uvedla Markéta Dědková, která stojí za myšlenkou zřídit v Brně knihovnu věcí.

K předpokládaným zájemcům o služby půjčovny patří lidé, kteří v Brně žijí jen krátkodobě, například vysokoškolští studenti. Knihovnu věcí bude provozovat organizace Mladiinfo ČR na adrese Štefánikova 40. Věci si lze rezervovat na webových stránkách a vyzvednout každé úterý a čtvrtek odpoledne.

VIDEO: Skvělý nápad: půjčovny hraček, které fungují jako knihovny.