Přestavba někdejší Bakešovy chirurgické nemocnice postavené v roce 1916 začala v pondělí. „Tato budova pro nás má obrovský význam, i když součástí ústavu je až od roku 2006. Právě docent Bakeš inicioval vznik onkologického ústavu v sousedství nemocnice,“ uvedl ředitel onkologického ústavu Jan Žaloudík. Historický ráz budovy zůstane i po přestavbě zachovaný, dostane pouze modernizovanou podobu.

Práce jsou rozdělené do čtyř etap. „V první etapě dojde k vybudování výtahů a schodišť, které umožní provoz stávající části pavilonu po dobu dalších etap. V další etapě dojde k výměně elektroinstalací, rozvodů vody, topení, budova dostane novou střechu a krovy. Kompletně vybourán bude také horní strop. Nahradí jej železobetonová deska, která zpevní celou budovu,“ popsal první dvě etapy Martin Řehůřek ze Společnosti pro Bakešův pavilon.

Přibudou dva operační sály

Po rekonstrukci budou v prostorách pavilonu umístěny dva operační sály, dvě chirurgická oddělení po 24 lůžkách, ambulance, inspekční pokoje a šatny pro zdravotnický personál.

„Nejde o žádné zvyšování kapacit, pouze v rámci ústavu přeskupíme obsah. Například se uvolní větší prostory pro chemoterapii a přibudou dva operační sály, protože současných pět sálů má opravdu napjatou kapacitu,“ doplnil Žaloudík. Ze státního rozpočtu dostane ústav na opravu 180 milionů, dalších 248 milionů zaplatí ze svých zdrojů.

Bakešova nemocnice byla postavena v letech 1913 až 1916 jako Zemská chirurgická nemocnice, pod Bakešovo vedení přešla v roce 1922 a jako chirurgická nemocnice fungovala vedle Masarykova onkologického ústavu až do roku 2006, kdy byla s ústavem sloučena.

VIDEO: Slovanské náměstí v Brně je neprůjezdné kvůli rekonstrukci.

Video
délka: 00:15
360p

Slovanské náměstí je neprůjezdné kvůli rekonstrukci. Blesk TV Zdeněk Matyáš

Fotogalerie
9 fotografií