„Naše myšlenka je taková, že jako zemědělci máme dodat místním lidem kvalitní rajče, které bude zdravé, chutné a bez chemie,“ uvedl Zdeněk Huták, ředitel společnosti Agro Maryša, která staví dva obří skleníky u Hustopečí.

Jejich celková rozloha bude 4,6 hektaru pěstební plochy, tím se stanou největšími skleníky v České republice. Společnost přitom plánuje výstavbu už i dalšího čtyřhektarového skleníku. Vyrůst má hned vedle dvou nově budovaných.

Video
délka: 00:42

U Hustopečí vznikají dva obrovské skleníky na rajčata, budou mít rozlohu 4,6 hektaru. Hynek Zdeněk

„S energií nebudeme mít problémy. Jak světlo, tak i teplo nám zajistí dvě bioplynové stanice, takže se bude jednat o ekologický provoz. Samozřejmě myslíme i na zaclonění skleníků. Nebudou proto vyzařovat, jak tomu bylo nedávno v Polsku,“ ujistil Huták.

Výpěstky ponesou známku »Rajče z Moravy«. „Chceme dát lidem záruku, že hned druhý den po utržení bude na pultech obchodů. Nebude tedy trháno dva týdny před samotným prodejem, jak je tomu nyní u zahraničních rajčat,“ ujistil Huták.

Skleníky u Hustopečí teprve vznikají, už v srpnu by se ale v nich měly sázet rajčata, která budou už před Vánocemi. Další skleníky na rajčata přitom staví jiní zemědělci i v Haňovicích, v Mutěnicích a Smržovicích.

Fotogalerie
24 fotografií