„Ve své sbírce měl široký průřez ostrého vojenského střeliva z období druhé světové války. Většinu zřejmě nalezl a vykopal na místech, kde se bitvy historicky odehrály. Některé kusy byly silně zkorodované,“ konstatoval policejní mluvčí David Chaloupka.

Stovky dělostřeleckých granátů

Množství objeveného vojenského materiálu v chatě označil mluvčí za raritní. „Zajištěno bylo 26 kilogramů malorážové munice, téměř osm set dělostřeleckých granátů, osmdesát ručních granátů a devět leteckých pum,“ vypočítal policista. Po důkladné prohlídce obydlí se tak dostal ke slovu pyrotechnik.

Video
délka: 00:48.00

Chata na Brněnsku ukrývala válečnou munici, zlikvidoval ji policejní pyrotechnik Policie ČR

Část munice odvezl k likvidaci jinam, další vzhledem k jejímu stavu nezbylo, než odpálit poblíž chaty. I přes úmrtí „sběratele“ se případem zabývají kriminalisté, držení zbraní a munice bez patřičných povolení je trestné.

Policie: Využijte zbraňové amnestie

Policisté upozorňují, že aktuálně stále probíhá tzv. zbraňová amnestie, kdy lze odevzdat bez trestu nelegální zbraně či právě nalezenou a neoprávněně skladovanou munici.

„Možnosti beztrestného odevzdání zbraní a střeliva v rámci amnestie v našem kraji využilo už několik desítek lidí, kteří odevzdali 83 zbraní a téměř čtyři tisíce nábojů do nich. O víkendu se k nim přidal například i muž (32), který policistům v Kuřimi odevzdal 100 kilogramů střeliva a podomácku vyrobenou střelnou zbraň,“ upozornil policejní mluvčí.

Fotogalerie
5 fotografií