Neštěstí se stalo loni 21. října při házení ručních granátů. Při odhození tehdy předčasně vybuchl granát URG-86. Házející voják z povolání utrpěl vážné poranění pravé ruky. „Dále při tomto incidentu došlo ke zranění dalších dvou cvičících, kteří utrpěli střepinová poranění na různých částech těla," upozornila mluvčí.

Vojenská policie nechala zhotovit znalecké posudky z balistiky a lékařský posudek. „Jejich provedením ani výpověďmi poškozených a dalších osob na incidentu zúčastněných nebylo možno jednoznačně zjistit příčinu předčasné iniciace předmětného ručního granátu URG-86, protože k jeho výbuchu mohlo dojít jak v důsledku technické závady, tak v důsledku úmyslné či neúmyslné chybné manipulace házejícího s tímto granátem," řekla mluvčí vojenské policie Nikola Hájková.

Září 2017: Neodborná manipulace

Výbuchem munice se armáda zabývala i v září 2017, při incidentu tehdy zemřel ve vojenském areálu ve vyškovských Dědicích voják z povolání, jeho kolega vyvázl s poraněním oka.

Podle vyšetřování za tehdejší explozi v budově Jugo mohla neodborná manipulace s municí. Neštěstí se odehrálo ve veřejnosti nepřístupném sklepě, který využívala vojenská policie. Trestní stíhání vyšetřovatelé odložili, protože hlavní podezřelý při explozi zemřel. 

VIDEO: Vyšetřování výbuchu granátu ve Vyškově, září 2017.

Video
délka: 00:45.95

Vojenská policie střeží od rána všechny přístupy k areálu Vojenské akademie ve Vyškově. Při výbuchu granátu tady zemřel jeden z vojáků, další je zraněný Zdeněk Matyáš