Sutiny ve čtvrtek dopoledne ve sklepě v Klentnici na Břeclavsku zavalily několik lidí. Všichni už jsou vyproštění. Čtyři muži utrpěli zranění, jednoho museli zdravotníci oživovat. Jde o dělníky, kteří pracovali na rekonstrukci domu.

Vyhrabávali dělníky

Mezi prvními přiběhl pomoci zraněným dělníkům Emil Pekárek, údržbář z nedaleké kavárny. Kolem desáté hodiny uslyšel velkou ránu. „Utíkali jsme tam s kolegou Adamem, už tam odhazovali trosky jiní dva chlapi. Byl to úděsný pohled,“ svěřil se Blesku.

Video
délka: 01:09.38

Emil Pekárek pomáhal vyprostit zavalené dělníky TV Blesk Zdeněk Matyáš

Dva zranění dělníci prý byli v šoku a od krve. „Další dva jsme hledali, byli zasypaní. Podařilo se je vytáhnout, ale bylo jasné, že jsou na tom hodně špatně,“ řekl svědek s tím, že kolega Adam zavolal záchranku. Vrtulník dosedl na zem za necelých 10 minut.

Bojuje o život

Záchranáři převezli dva pacienty vrtulníkem do brněnské nemocnice. „Jeden je po resuscitaci v kritickém stavu. Druhý má těžká zranění,“ uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. Další dva muži mají středně těžká zranění a do nemocnice je přepravily sanitky.

Podle mluvčí policie Kamily Haraštové se sklep zřítil při výstavbě rodinného domu. „Pracovalo se na klenbě sklepa, která se zřítila,“ uvedla. Kriminální policie bude zkoumat příčinu a míru zavinění.

Video
délka: 00:18.34

Pohled na místo neštěstí v Klentnici TV Blesk Zdeněk Matyáš

Majitel, který si nechal vedle domu stavět sklípek určený pro ukládání ovoce a zeleniny, se odmítl k celé věci vyjádřit. Jeden ze stavbařů, který přišel na staveniště až po neštěstí, byl sdílnější. „Sklep byl prakticky dokončený, už se oddělávalo bednění,“ řekl a potvrdil, že zranění jsou dělníci z Ukrajiny.

Vyšetřovatelé ukončili práce kolem 14.00. „V posledních dnech tady vytrvale pršelo. Kdoví, jestli to nemá souvislost,“ řekla sousedka, která bydlí opodál.

Fotogalerie
7 fotografií