Krajský soud v Brně v pondělí usnesením zamítl žádost o obnovu procesu odsouzeného Pavla Radziszewského, který si za vraždu v Kalech na Brněnsku odpykává výjimečný trest 23 let. Obětí se stala jeho těhotná přítelkyně. Odsouzený tvrdí, že se v případu objevily nové skutečnosti a navrhoval předvolat asi desítku svědků.

Původní trest krajského soudu 20 let vězení už dříve Vrchní soud v Olomouci zpřísnil. O vině neměl pochybnosti ani Nejvyšší soud, muž následně nyní neuspěl se stížností ani u Ústavního soudu.

Svazovali jsme se běžně, tvrdí

Na pervitinu závislý chorobný žárlivec Radziszewski přiznal, že ženu svázal, ale vraždu prý neplánoval. Trestal ji údajně za to, že v minulosti pouštěla do domu jiné muže.

Muž nyní navrhoval výslech asi deseti jeho kamarádů, spolužáků, také bývalé kamarádky oběti či muže, který prodával drogy, a poškozená s ním byla údajně v úzkém kontaktu.

Část svědků měla podle odsouzeného dosvědčit, že Radziszewski ženu svazoval i v minulosti a nikdy se nic nestalo, další z nich měli potvrdit, že muž měl už dříve problémy se svým jednáním a že nemusel být příčetný. Podle něj tyto svědky nenavrhoval vyslechnout v hlavním líčení proto, že byl pod vlivem léků a bylo mu to jedno.

„Vypověděl jsem vše podle pravdy, od první výpovědi až po rekonstrukci. Byl jsem zlomenej z toho, co se stalo, že mi ona chybí a že se to nedá vrátit. Nechtěl jsem, aby se to stalo,“ řekl nyní Radziszewski.

Soudce smetl žádost ze stolu

Předseda senátu Tomáš Kurfiřt ale provedení dalších důkazů nepovolil a žádost zamítl. Podle něj šlo zčásti o svědky, kteří už vyslechnuti byli a zčásti o lidi, kteří by do případu nepřinesli nic podstatného.

„Pokud by tam byly nové důkazy a nové skutečnosti, tak by to byly takové skutečnosti, které nemohou změnit původní rozhodnutí,“ uvedl Kurfiřt. Příčetnost muže podle něj prokázaly znalecké posudky a možné dřívější svazování ženy by naopak mohlo být k tíži odsouzeného vzhledem k možnému týrání.

Žena byla v šestém měsíci

Tragédie se odehrála v dubnu 2015. Radziszewski podle obžaloby ženu ve 23. týdnu těhotenství, tedy v šestém měsíci, svázal, poté jí ucpával ústa rukou či igelitovými sáčky. V poslední fázi jí vložil do úst smotek potravinové fólie. Z místnosti odešel a ženu nechal bez pomoci. Zemřela po několika hodinách. Miminko v šestém měsíci už váží kolem půl kila a měří až 30 cm.

Znalci se přiklánějí k tomu, že bezprostřední příčinou smrti bylo vdechnutí smotku fólie napěchovaného do úst.

Smrt přítelkyně Radziszewski sám oznámil policii několik dní po činu. Podle verdiktu šlo o trýznivý způsob vraždy spáchaný na těhotné ženě, i proto justice uložila výjimečný trest. Muž si proti dnešnímu usnesení může podat stížnost.

VIDEO: Michal (†40) se zastřelil před policisty! Obklíčili ho, protože je podezřelý z vraždy expřítelkyně (†40).

Video
délka: 01:29.19
Video se připravuje ...

Michal (†40) se zastřelil před policisty! Obklíčili ho, protože je podezřelý z vraždy expřítelkyně (†40). Blesk - David Malík