Žena ve voze utrpěla těžká zranění, včetně zlomenin, částečného ochrnutí končetin, zhmožděnin, také zlomenin částí pánve a otřes mozku. Trpí postraumatickou stresovou poruchou a změnou nálad.

V nemocnici strávila přes dva měsíce, ještě loni v březnu chodila o berlích. Mohly by u ní přetrvat trvalé následky. Její dnes šestiletý syn v sedačce utrpěl zhmoždění hlavy a zlomeninu pažní kosti levé ruky.

Stav těžké opilosti

Viníkovi naměřili policisté po nehodě 2,43 promile alkoholu v dechu. O hodinu později po rozboru krve přístroje odhalily 1,97 promile. Muž se hájil rodinnými problémy, v noci prý vypil několik deci slivovice. Když přijel do Brna, koupil si v pauze láhev vodky a džus. „Dal jsem si ale jen jednoho frťana,“ tvrdil soudu.

Naměřené hodnoty však mnohonásobně převyšovaly to, co podle svého tvrzení vypil. „Jeden panák vodky, to odpovídá hodnotě 0,2 promile. Stav pana obžalovaného v době nehody se dá ale označit na těžkou opilost vylučující řízení vozidla,“ konstatoval znalec z oboru zdravotnictví.

Pozdní lítost

„Svého jednání lituji, všem se omlouvám, ublížil jsem i své rodině. Kdybych měl možnost jednou v životě vrátit čas, bylo by to v tom prosincovém dni,“ řekl u soudu v závěrečné řeči Zdeněk R.

Předseda senátu Michal Kabelík při verdiktu odmítl, že by v úvaze o trestu mohl soud sáhnout po podmínečném trestu. Mimo jiné proto, že Zdeněk R. vozil v opileckém stavu cestující už od rána a riskoval tak jejich životy a zdraví.

„O přestávce si dal další tvrdý alkohol, v opilosti pak s autobusem přejel nejrušnější křižovatku v Brně na červenou, kdy jel vyzvednout další cestující,“ řekl Kabelík na adresu muže, kterému původně hrozilo až osm let za mřížemi.   

Zdeněk R., který od dopravce odešel na dohodu, nyní pracuje jako svářeč. K rozsudku se nevyjádřil, ten tak není pravomocný.  

Fotogalerie
8 fotografií