Stalo se to minulý týden, kolem půl jedenácté dopoledne. Na poli jen kousek od letiště spadl soukromý vrtulník Robinson R22. Už na první pohled byl hodně zdemolovaný, zadní část ocasu a vrtule se dokonce odlomila a ležela kus od vrtulníku. Ohnuté byly i listy hlavní vrtule.

Bylo obrovským štěstím, že pád ze zhruba deseti- až patnáctimetrové výšky posádka přežila. I tak ale pilot i jeho kolega utrpěli poměrně vážná poranění. Hedvika Kropáčková, mluvčí ZZS Jihomoravského kraje, uvedla: Po ošetření jsme je transportovali do Fakultní nemocnice v Bohunicích, jednoho na urgentní příjem a druhého do traumacentra.“ 

VIDEO: Policejní mluvčí Pavel Šváb k nehodě vrtulníku a vyšetřování

Video
délka: 01:06
360p

Policejní mluvčí Pavel Šváb k nehodě vrtulníku a vyšetřování Zdeněk Matyáš

„Na zjištění příčin pádu vrtulníku budeme pracovat s odborníky pro zjišťování příčin leteckých nehod,“ řekl Primě Pavel Šváb, mluvčí PČR Jihomoravského kraje. Vyšetřovatelé od začátku pracovali s variantou, že za nehodu nemůže technická závada, ale chyba pilota. Toho ani druhého člena posádky ale vzhledem k jejich zdravotnímu stavu dlouho nemohli vyslechnout. Udělali to až teď.

„Z výpovědí je skutečně patrné, že došlo vlivem prakticky nekoordinovaného zásahu do řízení vrtulníku k jeho roztočení doprava a potom hrubým zásahem do cyklického řízení došlo k useknutí ocasního nosníku a záhy tedy k pádu vrtulníku,“ řekl televizi Prima Josef Bejdák, vedoucí letového oddělení Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

 

A původní podezření na chybu pilota se tak potvrdilo. Podle vyšetřovatelů navíc bylo obrovským štěstím, že nádrže byly chráněné gumou a nedošlo tak k jejich proražení a následnému požáru. Oba členové posádky jsou i nadále hospitalizováni, podle našich informací ale nemají zraněnou páteř ani další důležité orgány. Teď tak bude na policii, jak celý případ uzavře, popřípadě, jestli někoho obviní.

VIDEO: Mluvčí jihomoravské záchranky Hedvika Kropáčková popisuje zásah zdravotníků na místě nehody.

Video
délka: 00:43
360p

Mluvčí jihomoravské záchranky Hedvika Kropáčková popisuje zásah zdravotníků na místě nehody. Zdeněk Matyáš

Fotogalerie
16 fotografií