Knihovna je opět v provozu a čtenáři si tak mohou opět půjčovat i vracet knihy,“ uvedl mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček s tím, že znovuzprovoznění systému stálo několik desítek tisíc korun.

Před rokem přitom řešil obdobné problémy i dům kultury. „Úplně jsme měli vyřazené webové stránky. O kolik jsme tím přišli na vstupném, je těžké odhadnout. Odstranění problému pak trvalo skoro půl roku,“ řekl ředitel domu kultury Marcel Řimák.

Ten se původně domníval, že se jednalo o útok na jeho osobu. „Pak jsem ale zjistil, že obdobně dopadlo ještě několik kulturních domů v republice. Měli jsme tak jen smůlu. I nás to stálo několik desítek tisíc korun,“ doplnil Řimák.

Policie v této souvislosti upozorňuje uživatele internetu, aby nepoužívali stále stejná hesla. „Prolamování hesel totiž patří mezi nejčastější případy kyberútoků,“ vysvětlila mluvčí policie Štěpánka Komárová.

Podle trestního zákoníku hrozí hackerovi při dopadení trest odnětí svobody na 6 měsíců až 3 roky. V případě, že by byl členem organizované skupiny, zvýšila by se sazba na 1 až 5 let za mřížemi.

VIDEO: Nedávno zaútočil hacker i na stránky Karlínské pivnice v Praze.

Video
délka: 00:22.41

Neznámý hacker zaútočil na web Karlínské pivnice: Z webu se ozývá islámská modlitba. Martina Neckářová