Vytrvalost se fandovi indiánek, jakému není zřejmě v Česku rovno, nyní bohatě vyplatila. Stalo se, čemu nikdo nevěřil. Machálek totiž vypátral bájné, takřka šedesát let staré filmové městečko Roswell, v němž svedl Vinnetou a Old Shatterhand souboj před tím, než se stali bratry. Stejně tak našel i další legendární místa známé z indiánek.

Všechny ty domy i se saloonem z legendárního filmu Vinnetou I., do něhož najel Old Shatterhand lokomotivou při souboji s bandou padoucha Frederika Santera, jsou pryč. Nezbylo z nich nic. Místo po městečku připomíná spíše pohádku O šípkové růžence, protože zarostlo pichlavým křovím. Najít jej lze ale podle okolních kopců,“ prozradil Machálek Blesku.

Brněnský fanda vystopoval bájná místa

Městečko Roswell hraje ve filmu Vinnetou I. zásadní roli. Odehrává se v něm klíčová bitva při níž Old Shatterhand, v podání Lexe Barkera, křičí na náčelníka Apačů: „Jsem Váš přítel, Vinnetou!“ chvilku před tím, než jej náčelník, jehož ztvárnil Pierre Brice, zraní svojí dýkou na krku. Vypátrat toto místo bylo mimořádně náročné.

Místa natáčení v Chorvatsku zná jako málokdo, a dokonce po nich provádí turisty. Přiznává, že pátrání po nich je neskutečný adrenalin. Rozdíly jsou kvůli neúprosnému času obrovské. Vždy si pořídí snímek z filmu a danou lokalitu určuje s využitím okolního terénu. Výsledkem je unikátní kolekce srovnávacích fotografií. Tyto proměny jsou v mnoha ohledech šokující.

Vinnetou se točil Zadarem a Kninem

Jak vypadlo v terénu hledání legendárního filmového Roswellu? Machálek jej popsal takto: „Filmaři umístili toto městečko z Divokého západu nedaleko skutečné železniční tratě mezi Zadarem a Kninem. Vyhledali jsme na internetu tuto trať a místo, kde se trať nejvíce přiblížila silnici. Určili tak místo, kde stával Roswell."

„Řídili jsme se pomocí srovnávacích fotografií a krajiny. Zvláště pomohl horizont, který nás zcela zřetelně vedl a skutečně jsme našli místo, kde stávala železniční stanice, kudy přijížděl reportér Tuff-Tuff. Objevili jsme také odbočku, z níž sjela lokomotiva a řítila se na Roswell. Bohužel, místo je již dnes velice zarostlé a těžko poznatelné. Co ale zůstalo je stále stejně, to je načervenalá půda, kterou můžete vidět i ve filmu. Místo má stále svoje jedinečné kouzlo,“ dosvědčil brněnský fanda indiánek.

Hlína z místa natáčení je v Boskovicích

Indiánská dobrodružství přitom brněnský celník prožívá v létě takřka každý den. Ve Westernovém městečku v Boskovicích hraje v představení Vinnetou roli statečného šéfa železničních dělníků Mr. Jonese.

Z legendárního Roswellu, nebo spíše z míst, kde kdysi stával, si přivezl dvě mističky tamní typické rudé hlíny.

Pod dohledem divadelního Vinnetoua, trikového jezdce Michala Bednáře a Old Shatterhanda, jehož hraje herec Národního divadla Brno Martin Veselý, jej vysypal v amfiteátru boskovického westernového městečka. Propojil tak dokonale legendu se současností.

Vinnetou se totiž letos v boskovickém amfiteátru hraje. Kvůli představení stojí na Moravě i věrné kopie nejen Saloonu, ale i železničního nádraží Roswell i apačského puebla. Jedinečnou scénou se před užaslými diváky dokonce prohání třítunová lokomotiva.

„Podařilo se nám tak propojit minulost se současností, filmového a divadelního Vinnetoua, o něhož je k naší velké radosti mimořádný zájem. Když jsme loni představení tvořili, trochu jsme měli obavy, zda o příběh o slavném apačském náčelníkovi bude zájem. Zástupy diváků svědčí o tom, že legendární Vinnetou stále žije v jejich srdcích a lásku k němu předávají i nejmladší generaci,“ řekl režisér představení Igor Krištof.

VIDEO: Takhle vypadá nový Vinnetou! Němci před pár lety oživili svojí legendu!

Video
délka: 02:14.81
Video se připravuje ...

Takhle vypadá nový Vinnetou! Němci oživili svojí legendu velkolepě! Youtube.cz

Fotogalerie
12 fotografií