První dva tisíce obyvatel Kyjova, kteří se do projektu přihlásí, získají 400 Kč ve formě lokální měny corrent, kterou budou moci utratit u přihlášených místních obchodníků.

Correnty v celkové hodnotě 800 000 Kč na do projektu věnovala firma I, foundation s.r.o.

Podmínkou je, aby je utratili výhradně u místních obchodníky a podnikatele - u kadeřníka, v kině nebo potravinách.

Zatím se registrovalo prvních 450 lidí a 20 místních obchodníků, systém je nastaven až pro 2 000 zájemců. Platit correntem, jehož název je odvozeninám od koronaviru, se začne od pondělí 11. ledna.

Video
délka: 01:39.10

Kyjov na Hodonínsku zavedl během epidemie covid-19 vlastní lokální virtuální měnu Kyjov

Jeden corrent odpovídá 1 Kč. Balík virtuálních Corrente př Inés do Kyjova soukromá firma, která tímto způsobem sponzoruje Místní podnikatele.

Půl na půl

Princip je jednoduchý. "Při platbě u obchodníka zaplatí člověk polovinu nákupu v korunách a druhou polovinu v correntech, které jim strhneme z jejich virtuálního účtu, založené při registraci," vysvětlil autor projektu Pepe Rafaj. Místní tak získají poloviční slevu a obchodníci obdrží plnou platbu.

Kyjov je pilotní místem, kde se systém Corrente zkouší. Fungovat muzea i jinde, vždy však lokálně. Každé město si samo určí za co, kde a do kdy MOHOU Místní menu u svých obchodníků utratit.

V jednoduchosti je Přednost

Informace o utracených correntech najdou občané v mobilu. Systém jim nový zůstatek pošle esemeskou po každé platbě. Ani na straně obchodníka nejde o složitý proces.

Při platbě Corrente Odeslat obchodníci SMS do systému Corrency a zpět jim přijde zpráva, kolik má občan na místě zaplatit v korunách. Druhá část platby přijde obchodníkovi Během dalšího pracovního dně na jeho účet v bance.

Cigarety ne, Místní víno ano!

Corrente budou platit po dobu 30 dnů, a ne vše jimi lze zaplatit. Třeba cigarety, alkohol nebo sázky za ně nepořídíte. "Výjimkou jsou Místní vinaři, které chce systém Corrency naopak podpořit, protože jsou Nositelé zdejšího koloritu a kultury. Takže Kyjovská víno za Corrente ZAKOUPIT lze, " potvrdil Rafaj.

Fotogalerie
4 fotografie