„V roce 1906 se poblíž těchto míst narodil Kurt Gödel, o kterém veřejnost mnoho neví,“ řekl ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek. Myšlenka na pojmenování dříve bezejmenné uličky vznikla před více než rokem. Magistrát města Brna schválil pojmenování uličky letos v červnu.

„Snažíme se popularizovat významné osobnosti vědy a techniky, které v Brně působily. Pojmenováním uličky po významném matematikovi to nekončí, na podzim se Brňané mohou těšit na mapu, která ukáže, kde Kurt Gödel působil nebo čemu se věnoval,“ uvedl Dušek.

Základ pro programátory

Kurt Gödel se v Brně narodil a vyrůstal, poté se v roce 1924 s rodiči odstěhoval do Vídně. Tam začal navštěvovat univerzitu, nadchla ho matematika a logika.

Gödel, který léta působil kromě jiných na Princetonské univerzitě, však svými tvrzeními dokázal, že se dá matematika stále rozvíjet. Jeho úvahy o matematice a logice se později staly jakýmsi základem programovacích jazyků.

V polovině ledna příštího roku bude v Brně mezinárodní konference u příležitosti výročí úmrtí Kurta Gödela. Zemřel 14. ledna 1978 v Princetonu v USA.

VIDEO: Martin (11) z Ostravy má matematický mozek: Počítal dříve, než mluvil.

Video
délka: 00:46

Martin (11) z Ostravy má matematický mozek: Počítal dříve, než mluvil.