„Byla utažená kolem celé hlavy natěsno, svírala jako guma od tepláků. Bylo to hrozné,“ svěřil se Blesk.cz Martin.

Ten nyní podstoupil zhruba hodinový zákrok, kdy mu lékaři voperovali do hlavy speciální ušní implantát. „Strojek o velikosti 9x15 milimetrů vede vzruchy přímo lebeční kostí. Dítě tak téměř dokonale slyší,“ řekl přednosta Kliniky dětské otorinolaryngologie v Brně Milan Urík. Metoda se nazývá Bonebridge.

Martin po operaci normálně slyší, žije a řádí jako každý kluk bez omezení. Může se koupat i sportovat, ve škole rád hraje třeba vybíjenou. Spolužáci ho berou jako zdravého.

Video
délka: 03:09
1080p 720p 360p

Unikátní operace sluchu: Martin (12) jako první dítě v ČR díky strojku v kosti FN Brno

Strojek lze propojit s chytrým mobilem

Po Martinovi operovali v Brně další tři děti. Další jsou k zákroku připraveny. Strojek je pod kůží neviditelný. Dítěti je po operaci inženýři vyladí.

Rakouský strojek se dá programovat a přepínat na různé úrovně ruchu – jiný pro domov, restauraci, ulici či třeba televizi. „Dá se dokonce propojit s chytrým telefonem,“ řekl přednosta Urík.

Jak operace probíhá?

Lékaři během operace vloží implantát do lůžka, které vyvrtají v lebeční kosti za uchem a zafixují. „Po zhojení, asi za měsíc, se za ucho přiloží odnímatelný procesor, který zachytává zvukové vlny v okolí a mění je na impulzy, které se přenášejí bezkontaktně do implantátu. Ten je ukotvený v kosti, rozvibruje se a vibrace se kostí šíří do vnitřního ucha, kde je zaznamenají sluchové buňky a pacient tak normálně slyší,“ popsal princip operace přednosta Urík.

Operovat se dají už pětileté děti

Operace, kterou dělají v Česku unikátně v Brně, stojí 450 tisíc korun. Samotný strojek přijde na 350 000 korun. Zákrok hradí pojišťovny.

„Vhodný je pro děti zhruba od pěti let. Záleží jen na tom, jak je silná lebeční kost dítěte,“ vysvětlil přednosta Urík. Snahou lékařů je operovat dítě systémem Bonebridge brzy, aby se naučilo dříve dobře mluvit, což jde u hluchých dětí obtížně.

Různé vady sluchu

Kochleární implantát využívají lékaři u pacientů, u nichž nefungují vláskové buňky vnitřního ucha, svazek elektrod se zavádí do hlemýždě. Naproti tomu implantát pro kostní vedení se používá v případech, kdy je porucha sluchu způsobená problémem v oblasti zevního nebo středního ucha, vláskové buňky vnitřního ucha musí být funkční. Lékaři jej implantují pouze do kosti za uchem.