Její první městskou zahrádkou byla střecha v cihlovém domě na ulici Úvoz ve středu města Brna, kde s rodinou bydlela. „Na střeše domu byl prostor pro sušení prádla a odkladárna veteše. Já jsem tam začala pěstovat květiny. Sousedé nebyli proti, dokonce mi květiny zalévali, když si šli zakouřit,“ usmívá se.
Co můžete na balkóně pěstovat?
Tehdy před dvaceti lety nebyly zahrádky na terasách, střechách a dvorcích ve městě zvykem. Informace Dana Křivánková získala na speciálním kurzu, ale byl jen v angličtině. „Nyní máme už chalupu a velkou zahradu, a také se starám o zahradu na Lipce (školské zařízení pro environmentální vzdělávání), kde pracuji,“ říká.
A co všechno lze na balkóně pěstovat? „Měli jsme maliny, samozřejmě rajčata. Zkoušeli jsme broskev, ale té se daří lépe v obvyklé půdě, jen nám rozkvetla jako bonsai. Zkusit jdou různé věci. My jsme pěstovali všechno možné, dokonce i rostlinu nazvanou klanopraška, která pomáhá podobně jako ženšen na posílení imunity,“ tvrdí Křivánková.
Dana Křivánková dokáže vytvořit z městského bytu prales: Balkón je náročný domácí mazlíček, jen ho nemusíte venčit! mm
Proti prachu a hluku
Zahrada na terase, balkónu či dvorku vyžaduje náročnou péči. „Není vhodná pro ty, kdo rádi dlouho cestují. Je to domácí mazlíček, jen ho nemusíte venčit, ale denně potřebuje pozornost. Musíte počítat s tím, že zahrádka se prodraží. My prozaléváme víc, než prokoupáme. Ale zase je zeleň na balkóně clonou proti prachu a hluku,“ usmívá se.