Jak se psi ochlazují?
Pejskům vedra nesvědčí, ochlazují se totiž jinak než lidé. My se v tropických dnech potíme po celém těle, psi však mají potní žlázky jen na polštářcích tlapek. Celkovou teplotu těla regulují hlavně zrychleným dýcháním, kdy proud vzduchu ochlazuje jejich sliznice. Někdy takové dýchání můžeme vidět i u koček, protože s pocením jsou na tom stejně jako psi. V parných dnech ale přirozený chladicí systém zvířatům nemusí stačit. Preventivní opatření proti přehřátí jsou tedy na místě.
Jak přizpůsobit každodenní režim
Rozpálené ulice jsou pro psy opravdu nebezpečné. Dýchají velmi horký vzduch nad zemí a mohou si popálit tlapky. Zkuste si na rozpálený asfalt sáhnout. Může mít až 50 stupňů! Pokud na něm neudržíte dlaň ani pár vteřin, nedivte se pejskovi, že s vámi nechce jít. Venčení proto posuňte na brzké ráno, odpoledne jděte jen na chvíli.

V horku zaveďte klidnější režim bez běhání a náročného výcviku. Pohybujte se po stinné straně ulic, pod stromy a ideálně po trávníku. Delší procházku nechte na pozdní večer, kdy je přeci jen o něco chladněji. Na procházky vždy noste vodu v lahvi a dávejte psovi pravidelně napít.
Se psem na cestách
Při cestování v horkých dnech myslete na zdraví a pohodu zvířat. Na cestu autem vyrazte brzy ráno či večer, mějte s sebou dostatek pitné vody, misku a případně i chladicí podložku, kterou koupíte v obchodech pro chovatele. Nikdy mazlíčky nenechávejte zavřené v autě, ani v případě, že jste měli puštěnou klimatizaci a připadá vám uvnitř chladno. Zaparkované auto se uvnitř přehřeje za pár minut a pejskovi může jít o život.
Klimatizaci v autě používejte s rozumem. Pro lidi i psy platí, že rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by měl být nanejvýš 5 až 7 stupňů, abychom nevystavovali organismus teplotnímu šoku. Ventilaci nastavte tak, aby chladný vzduch proudil po stěnách vozu a nefoukal přímo na psa.

První pomoc při přehřátí
Pokud pes dýchá velmi rychle a usilovně, je neklidný, má suché sliznice a čenich, nebo už dokonce sliní, vyvaluje oči a objevuje se u něj malátnost či apatie, jednejte rychle. Rozhodně upřednostněte první pomoc a postupné ochlazení. Teprve potom vezměte psa k veterináři.
Jak psa ochladit:
- Okamžitě přerušte hru či výcvik, pokud se pes přehřál při fyzické aktivitě (může se to stát i při aportování z vody).
- Dejte psa do stínu, pokud možno na chladný povrch (dlažba, trávník ve stínu).
- Ochlazujte tlapky (ledem, chladnou vodou v kelímku), namočte třísla, břicho, hlavu a krk.
- Nikdy psa neházejte do vody ani nepolévejte – rychlé ochlazení způsobí stažení cév a může ohrozit život zvířete!
- Pokud je pes schopen pít, nabízejte mu po menších dávkách vodu (ne ledovou).
- Zajistěte proudění vzduchu, můžete psa ovívat třeba kusem oblečení.
Všude dobře, doma nejlíp?
Nejhorší je, když se váš byt v letních vedrech neochladí ani v noci. Přestože v tropických dnech větráte jen večer a brzy ráno, zatahujete závěsy a pouštíte ventilátor, je doma horko. Váš pes už neví, kam by si lehnul, aby se trochu ochladil, a vy jste na tom podobně. I tady existuje překvapivě snadné a dostupné řešení – mobilní klimatizace.

Například mobilní klimatizace Sencor SAC MT1603C spolehlivě ochladí prostor o velikosti až 68 m2. Instalaci zvládne každý, žádné stavební úpravy nejsou potřeba. Součástí zařízení je textilní zábrana, kterou pomocí suchých zipů utěsníte mezeru v pootevřeném okně či balkonových dveřích. Do otvoru v těsnění umístíte výpustní hadici a nastavíte si požadovanou teplotu. Mobilní klimatizace má také režimy ventilace a odvlhčování a můžete ji ovládat i na dálku pomocí aplikace v telefonu.
Proč utíkat v létě z města, když můžete mít doma pohodu i se svým psem či kočkou? Díky mobilní klimatizaci budete váš domov příjemným místem, i když venku zavládnou tropy.