Julie ve čtvrtém díle televizního seriálu s pomocí policisty řeší, jak nenaletět na podvodné SMS zprávy nebo emaily, které na první pohled vypadají jako od přepravní společnosti, od banky, dodavatelů energií nebo telefonního operátora. Takové zprávy ovšem mohou přijít jako výzva k přeplatku na dani, jako SMS týkající se nároku na příspěvek na bydlení nebo se smyšleným příběhem o výhře nebo exekuci. Podvodné zprávy vždy obsahují odkaz, na který když kliknete, otevíráte podvodníkům dveře do svého internetového bankovnictví nebo k platební kartě.
„Často v těchto případech následuje telefonát, který vám sdělí, že jste se stali obětí podvodu. Podvodník se vás snaží přesvědčit, že své finance zachráníte jedině tak, že si své peníze převedete na bezpečný účet, jehož číslo vám on sám nadiktuje. Kombinace podvodné SMS zprávy a podvodného telefonátu je velmi nebezpečná, protože působí věrohodně. V takovém případě peníze neposílejte, zavěste a zavolejte pro ověření na skutečné číslo banky,“ zdůrazňuje Petr Vosála, manažer bezpečnosti digitálních kanálů ČSOB.
Dvakrát čti, jednou klikej
„Jak říká známé české přísloví, dvakrát měř, jednou řež. V prostředí internetu bychom ho mohli pozměnit na „dvakrát čti, jednou klikej“. Zejména před vánočními svátky se intenzita podvodných esemesek a zpráv razantně stupňuje. A nachytat se je velmi snadné. Podvodníci jsou důmyslní a stačí jen chvilka nepozornosti, aby se nepozorovaně dostali k vaši účtům. Navíc během Vánoc při nákupech a objednávkách dárků ztratíme přehled, a tak bezhlavě odklikneme téměř vše,“ říká vedoucí Odboru prevence Policejního prezidia České republiky Zuzana Pidrmanová.
V případě těchto typů podvodů je opravdu potřeba mít se velmi na pozoru, protože i malá chyba může mít nedozírné následky. Podvodníci totiž už neposílají amatérsky vypadající zprávy, náhodné seskupení názvů a znaků. Snaží se kopírovat oficiální adresy co možná nejvěrněji. Navíc se pod odkazem nemusí zobrazit jen falešná webová stránka, ale třeba i odkaz na stažení podvodné aplikace.
A dodává, že když už vyzradíme přístupové údaje do svého bankovnictví, údaje ze své platební karty, nebo pošleme nějaké finanční prostředky, máme okamžitě kontaktovat svou banku, nemazat důkazy a následně vše nahlásit Policii České republiky.
Pozor na detaily
A na co si dávat pozor? Při přihlašování do svého internetového bankovnictví je třeba si ověřit, zda jsme na pravých stránkách banky (vždy by měly začínat https://...). Je dobré si zapamatovat, že v případě doručení balíčku nepotřebujete sdělovat údaje ke své kartě ani hesla do bankovnictví.
„Je důležité všímat si i drobných detailů, které odlišují falešné stránky od těch opravdových. Svou kartu nekopírujte, neposílejte její fotografie a už vůbec neposílejte na náhodné zprávy nebo emaily její údaje. V případě, že dojde k úspěšnému podvodu, radíme platební karty okamžitě zablokovat třeba telefonicky. Velmi dobrým způsobem, jak ochránit své peníze, je pořízení karty jen na placení online s nastaveným limitem,“ doplňuje Barbora Tyllová, produktová ředitelka ve společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.
Seriál Tohle radši nezkoušejte!
Desetidílný seriál „Tohle radši nezkoušejte!“, jehož cílem je divákům popsat, ale i ukázat, jak se bránit deseti největším kybernetickým hrozbám v digitálním světě, vznikl v Televizním studiu ČT Ostrava. Česká televize ho bude vysílat každý den od pondělí do pátku od 9. do 20. prosince vždy od 17:40 hodin na ČT1 a následně v archivu iVysílání ČT. Nový pořad zařadila Česká televize do vysílání úmyslně před vánočními svátky, kdy dochází ke kybernetickým útokům v největší míře.