Uhlopříčka: Naprostý základ

Jako první vás při výběru nové televize trkne její velikost. Jak ale poznat ideální úhlopříčku televize? Řiďte se vzdáleností, ze které se na televizi budete dívat.

Čím dál od televize sedíte, tím větší úhlopříčku vybírejte. Do malého obýváku nebo ložnice, kde jste doslova nalepeni na obrazovce, naopak postačí menší televize.

Ideální pozorovací vzdálenosti podle úhlopříčky

  •         Televize s úhlopříčkou 37 až 41 palců: 1,5 – 1,7 metru
  •         Televize s úhlopříčkou 47 až 51 palců: 1,9 – 2,1 metru
  •         Televize s úhlopříčkou 67 až 71 palců: 2,7 – 2,9 metru

Větší televize samozřejmě nabízí kvalitnější zážitek. Ale v malé místnosti si ji stejně neužijete naplno. Mezi nejprodávanější patří televize o velikosti kolem 55 a 65 palců. Je totiž ideální do běžně velikého obýváku, který má zhruba 15-20 m².   

Rozlišení: Čím více pixelů, tím lepší zážitek

S velikostí televize se neodmyslitelně pojí také rozlišení. Čím větší televize, tím větší rozlišení by měla mít.

Se základním HD ready rozlišením už dneska velikou parádu nedostanete. Vysílací standardy se totiž neustále zvyšují, takže si i běžné programy můžete pustit ve vysokém rozlišení 4K (3840 × 2160 px).

V nabídce streamovacích služby jako je Netflix, HBO nebo Amazon najdete bohatou nabídku filmů a seriálů, které si doma přehrajete v rozlišení 4K. Stačí na to mít správnou televizi.

Najdete také televize s rozlišením 8K (7 680 × 4 320 px), tedy ještě dvakrát větším než současný nejrozšířenější standard. Nabídka pořadů je ale zatím spíš omezená a ceny takových televizí jsou stále poměrně vysoké.

Třeba televize Samsung nabízí televize s 8K rozlišením se spoustou jemných detailů, realistickým zobrazením barev a antireflexní obrazovkou. Ostrý obraz si tak užijete i za bílého dne. Jen cenovka takové televize mnohdy přesahuje i sto tisíc korun. 

Pokud si chcete užít oblíbené filmy, seriály, sportovní přenosy nebo hrát na televizi hry, sáhněte po rozlišení 4K.

Technologie obrazu a typ displeje: Zvítězí OLED, QLED nebo NanoCell

Jestli vám tyto zkratky nic neříkají, nezoufejte. Mrkněte se, jaké jsou hlavní výhody jednotlivých technologií a jaký zážitek ze sledování televize vám nabídnou.

LED televize – stále jeden z nejrozšířenějších typů displeje. Nahradil klasické LCD televize. LED technologie nabízí slušný kontrast, vysoký jas a celkem široké spektrum barev.

OLED televize – výhodou OLED technologie je, že každý jednotlivý bod svítí sám za sebe. Nejsou podsvícené jako v případě LED televize. Díky tomu získáte dokonalou černou, výrazné kontrasty a velmi syté barvy.

QLED televize – technologie specifická pro televize Samsung. Dokážou teoreticky zobrazit až miliardu barev, jednotlivé body také nabízí mimořádně vysoký jas.

NanoCell televize – narazíte na ně při koupi vyšší řady televize LG. Tyhle obrazovky slibují dokonale vykreslené barvy při jakémkoli pozorovacím úhlu. Technologie NanoCell využívá nanočástice, které filtrují přebytečné vlnové délky světla. Výsledkem je pak dokonale jasný, živý a přesný obraz.

Konektivita a vstupy: Udělejte si z televize multimediální centrum

Televizi si snadno připojíte k internetu nebo si do ní zapojíte herní konzoly. Před pořízením si ujasněte, jaké vstupy a kolik jich potřebujete. Hodit se mohou také bezdrátové technologie jako Wi-Fi nebo Bluetooth.

HDMI – základní vstup pro zapojení Xboxu nebo PlayStationu. Většinou jich televize nabízí několik. Vybrané vstupy pak stačí jen přepnout na ovladači.

USB – můžete si zapojit externí disk, připojit k televizi myš nebo klávesnici, případně si přehrát film uloženy na flashce.

Wi-Fi – ideální pro příjem internetového signálu bez kabelu. Přímo na televizi pak můžete prohlížet webové stránky nebo používat aplikace.

Bluetooth – připojíte si přes něj k televizi třeba bezdrátová sluchátka nebo soundbar.