Rukavice, škrabka, smetáček a rozmrazovací sprej na okna předejdou zničeným kreditkám ve zmrzlých prstech a ušetří drahocenný čas i nervy. Všechny tyto pomocníky by měl mít správný řidič v autě pořád – třeba v zapínací tašce v kufru.

Na zimu se také mnohem víc hodí gumové autokoberce. V autě je také fajn mít deku, drobné občerstvení a dostatek tekutin. Všechny tyto předměty zajistěte síťkou nebo praktickými organizéry, které upevníte na zadní stranu předního sedadla. Největší nebezpečí je, pokud se v kabině volně pohybují předměty, které by v případě nárazu mohly způsobit zranění.

Lyže, snowboardy a ostatní sportovní vybavení převážejte ideálně na střeše. „Dnes není problém sehnat nosiče na střechu, případně za auto. Box můžete využít i během letní dovolené,“ radí Jiří Beneš, šéf expertů-poradců z takzvaného Autotýmu. Investice do boxu se zahrádkou se pohybuje od 4000 do 50 000 korun. „Levné modely mohou v zimě praskat. Důležité je nepřekročit nosnost střechy. Tento údaj udává výrobce. Náklad dobře ukotvěte a uzpůsobte mu styl a rychlost jízdy,“ varuje Beneš.

Povinná výbava auta

  1. Náhradní pojistky – po jedné od každého užitého druhu, pokud jsou v elektrické instalaci používány
  2. Náhradní žárovky – po jedné od každého druhu užívaného v zařízeních k vnějšímu osvětlení a ke světelné signalizaci a nářadí nutné k jejich výměně, s výjimkou zvláštního světelného výstražného zařízení
  3. Lékárnička
  4. Reflexní vesta
  5. Výstražný trojúhelník
  6. Hever – tedy příruční zvedák, odpovídající nosnosti
  7. Klíč na matice nebo šrouby kol
  8. Náhradní kolo – body 6-8 se nevztahují na vozidla, která mají opatřena všechna kola pneumatikami umožňujícími nouzové dojetí po defektu, nebo u aut s lepicí sadou pro opravu poškozené pneumatiky

Zimní penumatiky: Ne nadarmo patří k zákonným požadavkům. Zajišťují kratší brzdnou vzdálenost a udržení zvolené stopy při teplotách přibližně od 7 °C níže.

Nemrznoucí kapalina: Zamrznutí kapaliny v systému může způsobit zbytečné popraskání rozvodových hadiček nebo čerpacího systému. Pokud máte v nádržce jen zbytek letní směsi, dolijte ji, pokud máte nádrž plnější, odstříkejte

Sněhové řetězy: Možná je za celou zimu nevyužijete, ale pokud přes noc nasněží a vy budete parkovat v kopci, mohou se stát nepostradatelným doplňkem i ve městě.

Kontrola chladicí kapaliny: Tento úkon trvá jen několik desítek vteřin a čidlo, které změří teplotu, při které chladicí kapalina zmrzne a může napáchat škody, má každý servisní technik.

Lepší palivo: Pro lepší starty dopřejte motoru prémiové palivo. To se týká především nafty, ve které se při nízkých teplotách sráží parafíny. Speciální složky v prémiovém palivu tomuto jevu zabraňují.

Silikonová prevence: Těsnění dveří může přimrznout. Takto zamrzlé dveře či okna neodtrhávejte násilím, těsnění si můžete zničit. Aby se vám to nestalo, potřete gumu silikonem, který je k dostání v lahvičce s aplikační houbičkou.

Jak je na tom baterie: Unavená baterie nemusí v zimě nastartovat. Zkontrolujete ji i doma: při vypnutém zapalování vyčistěte její kontakty a změřte napětí. V optimálním případě má mezi 12,4 a 12,7 V.

Olej: Olej má vliv na to, jak dobře nastartujeme a jak rychle začne motor mazat. Označení typicky vypadá takto – SAE 15W-40, SAE 5W-40 a podobně. Čím je první udávané číslo nižší, tím tekutější bude při nízkých teplotách a rychleji motor promaže.

Rozmrazovač, škrabka, košťátko: Rozmrazovač využijete nejen na skla a zámky. Neocenitelný je, když potřebujete rozmrazit trysky ostřikování oken. Praktická škrabka obsahuje zároveň ochranu ruky před sněhem a mrazem.

VIDEO: Kontrola auta před příchodem zimy. 5 věcí, které nesmíte podcenit!

Video
délka: 02:30.41

Kontrola auta před příchodem zimy: 5 věcí, které nesmíte podcenit Markéta Volfová, Lukáš Červený / Komerční sdělení