17. říjen 2018
Svátek slaví Hedvika, zítra Lukáš

Ať vás náledí kromě zdraví nepřipraví i o peníze: Jak řešit úraz na chodníku

/
 • 720p 480p 360p 240p
  7. prosince 2017 ● 08:00
   

  Zranili jste se na namrzlém chodníku nebo upadli na zledovatělém přechodu? Pokud váš pád skončil úrazem, braňte se. K získání finančního odškodění ale budete potřebovat pevné nervy a neprůstřelné argumenty.

 • 1.

  Jak postupovat po pádu

  »Vyrazit« z majitele chodníku peníze za poškozené zdraví není nic snadného. Proto myslete na finanční odškodění včas. Jste to totiž vy, kdo musí prokázat, že úraz zavinil vlastník komunikace. Čím později se o náhradu újmy přihlásíte, tím nižší šanci máte.

 • 2.

  Volejte záchranku

  Upadli jste na neudržovaném chodníku? „Pokud nemůžete vstát, případně budete mít jiné zdravotní potíže (např. se uhodíte do hlavy), okamžitě volejte zdravotnickou záchrannou službu,“ radí advokát Radim Obert z advokátní kanceláře Vilímková Dudák & Partners.

 • 3.

  Sežeňte svědka

  Jestli někdo váš pád viděl, požádejte ho, aby s vámi vyčkal do příjezdu zdravotníků. Pokud nemůže, vezměte si na něj kontakt jako na případného svědka (jméno, adresu, telefon nebo e-mail). Svědectví ke stavu chodníku může případně podat i člen záchranné služby, který na místo vašeho pádu přijede.

 • 4.

  Hlídejte čas

  Nezapomeňte si zaznamenat, kde přesně jste upadli, kolik bylo hodin, jak místo pádu vypadalo i jaké bylo počasí (mráz, sněžilo apod.).

 • 5.

  Všechno foťte

  Nafoťte na mobil místo svého pádu (stav chodníku), vyfoťte si i své boty (majitelé chodníku se často snaží zbavit viny tím, že tvrdí, že jste neměli vhodnou obuv). Foťte si své zničené a poškozené věci (např. rozbité hodinky, roztržené oblečení apod.). Pokud se vám při pádu rozbil mobil, požádejte o fotky případného svědka.

 • 6.

  Obstarejte si lékařskou zprávu

  Po ošetření u lékaře si vyžádejte lékařskou zprávu či jinou dokumentaci. „Pohlídejte si, aby ideálně přímo v lékařské zprávě bylo uvedeno, že se jedná o ošetření po úrazu na chodníku,“ radí JUDr. Barbora Pospíšilová z pojišťovny právní ochrany DAS.

 • 7.

  Kontaktujte pojišťovnu

  Jste pojištěni pro případ úrazu? Pak ho nezapomeňte nahlásit co nejdříve své úrazové pojišťovně.

 • 8.

  Zjistěte si majitele chodníku

  Náhradu újmy musí zraněnému platit vlastník chodníku. „Tím je nejčastěji obec či město. Tuto informaci je možné ověřit či dohledat v katastru nemovitostí,“ radí JUDr. Pospíšilová. „Některé obce a města správu silnic a chodníků svěřují tzv. správci (např. v Praze Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a. s.). V takovém případě je nutné obrátit se předně s požadavkem náhrady újmy na tohoto správce,“ upřesňuje.

 • 9.

  O peníze se musíte přihlásit

  Peníze za náhradu újmy nedostane zraněný automaticky. Musí se o ně přihlásit u vlastníka chodníku. „Je důležité, aby ten, kdo se náhrady domáhá, byl škodu schopen také prokázat,“ zdůrazňuje advokát Radim Obert. Navíc musí být prokázána vina na straně vlastníka chodníku. „Úraz např. z důvodu vlastní nepozornosti se bude jen těžko prokazovat jako zavinění vlastníka chodníku či komunikace,“ upozorňuje.

  Pokud se vám ale zanedbání povinností majitele chodníku podaří prokázat, máte nárok na:

  • Bolestné, tedy náhradu za případné zranění. „Ve výjimečných případech těžkých úrazů (typicky s trvalými následky) je možné požadovat také náhradu za ztížení společenského uplatnění,“ říká advokát.
  • Náhradu nákladů spojených s léčením – např. za peníze za léky, berle, rehabilitace apod.
  • Náhradu za pracovní neschopnost – náhradu za ztrátu na výdělku.
  • Náhradu škody za zničené věci.
 • 10.

  Získat můžete desetitisíce

  Máte po úrazu bolesti a nechce se vám s někým handrkovat kvůli pár stovkám? Tak pozor! Nejde o žádné drobné. Za úraz na chodníku můžete dostat od vlastníka chodníku desetitisíce.

 • 11.

  Nárok není vždy

  Za každý pád na chodníku ale odškodnění získat nemusíte. Pokud vlastník chodníku prokáže, že nebylo v jeho možnostech závadu odstranit nebo zmírnit nebo na ni upozornit, nemusí zaplatit ani korunu.

 • 12.

  Zjistěte si majitele chodníku

  Náhradu újmy musí zraněnému platit vlastník chodníku. „Tím je nejčastěji obec či město. Tuto informaci je možné ověřit či dohledat v katastru nemovitostí,“ radí JUDr. Pospíšilová. „Některé obce a města správu silnic a chodníků svěřují tzv. správci (např. v Praze Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a. s.). V takovém případě je nutné obrátit se předně s požadavkem náhrady újmy na tohoto správce,“ upřesňuje.

 • 13.

  Na náhradu je nutné myslet včas

  Řadu lidí, kteří na chodníku upadnou, ani nenapadne pád nějak řešit. A to je chyba! „Když se člověku stane lehký úraz, který nevyžaduje okamžité ošetření, situaci často podcení,“ vysvětluje právnička Pospíšilová. „Začne ji řešit až ve chvíli, kdy se ukáže, že např. ruka, na kterou upadl, začala natékat, nepřestává bolet. Teprve pak vyhledá lékařské ošetření,“ vysvětluje. Když pak ale usiluje o náhradu škody, má často problém svůj nárok na ni prokázat. Stejně tak lidé chybují i u vážných úrazů. Samozřejmě je v bolestech nenapadne shánět důkaz o pádu a musí to velmi komplikovaně řešit až dodatečně.

   VIDEO: Ledovka sužuje řidiče i chodce v Praze.

  Video
  délka: 02:17
  720p 480p 360p 240p

  Ledovka sužuje řidiče i chodce v Praze. Aktu.cz

   

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy