NEmusíte bydlet spolu
Častý je omyl, že pokud manželé nežili spolu, není na vdovský nebo vdovecký důchod nárok. „Podstatné je, že trvalo manželství k datu úmrtí manžela či manželky,“ říká Rená- ta Provazníková z ČSSZ.
NEpřiznává se automaticky
O vdovský či vdovecký důchod je třeba žádat a k žádosti přiložit doklad totožnosti žadatele, úmrtní list zesnulé osoby a oddací list. Pokud zesnulý manžel či manželka zatím nepobírali důchod, je zapotřebí předložit i jejich doklady, které jsou zapotřebí k žádosti o starobní nebo invalidní důchod, např. doklad o studiu, vojně, rodné listy dětí, evidenční list od posledního zaměstnavatele aj.
NEplatí pro všechny
Druh a ani družka nebo registrovaný partner či partnerka nemají na vdovský důchod nárok. A to ani v případě dlouhodobého soužití a společné výchovy dětí. Pozůstalostní důchod nenáleží ani po rozvedeném manželovi nebo manželce.
NEní »nafurt«
Na vdovský nebo vdovecký důchod je nárok jen na dobu jednoho roku od smrti manžela nebo manželky. Po jeho uplynutí mají nárok na tento typ důchodu (tzv. pozůstalostní důchod) jen pozůstalý manžel či manželka, kteří:
● se starají o nezaopatřené dítě
● pečují o dítě, případně o svého rodiče nebo tchána či tchyni, kteří jsou závislí na jeho pomoci (ve stupni závislosti II., III. nebo IV.)
● jsou sami invalidní ve III. stupni
● sami jsou už ve starobním důchodu, případně ve věku krátce před ním Důchod pak vdova/vdovec pobírá, dokud splňuje stanovené podmínky.
NEzáleží na délce manželství
Jedinou podmínkou k nároku na pozůstalostní důchod je, aby manželství existovalo k datu úmrtí manžela či manželky. Nezáleží na tom, jak dlouho manželský svazek trval.
NEpřežije nové manželství
Dnem uzavření nového manželství nárok na vdovský či vdovecký důchod zanikne. O svatbě přitom musí vdovec nebo vdova informovat ČSSZ, a to do 8 dnů od jeho uzavření. Neoznámení se bere jako podvod a neoprávněné čerpání dávky.
NEberou se dva důchody
Pokud ovdoví člověk, který pobírá starobní nebo invalidní důchod, dojde k tzv. souběhu důchodů. Má nárok na vyplácení vyššího důchodu v plné výši, ale z nižšího důchodu dostane jen polovinu procentní výměry.
Potřebujete poradit v otázkách kolem vdovských důchodů? Volejte našeho odborníka v úterý mezi 10 a 12 hodinou. Otázky zodpoví Petra Koubková z ČSSZ. Tel.: 225 977 102.
SEZNAM VŠECH ODBORNÍKŮ NA TELEFONU S PŘÍSLUŠNÝMI TELEFONNÍMI ČÍSLY NAJDETE ZDE>>>